کد خبر: 1048421 A

عضو شورای شهر تهران با انتقاد از اینکه سند کوه بی بی شهربانو به نام یک نهاد خاص است از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کرد تا هرچه سریعتر سند مالکیت آن را به نام دولت جمهوری اسلامی انتقال دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت نظری در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران در تذکری گفت: از سازمان زیباسازی خواهش می کنم امسال به واسطه شرابط ویژه کرونایی و اوضاع به هم ریخته روحی شهروندان باید به صورت ویژه برای آذین بندی نوروز اقدام کنند و امیدواریم این اقدامات هرچه سریعتر آغاز شود.

او در ادامه در تذکری خطاب به شهرداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست، بنیاد مستضعفان و وزارت میراث فرهنگی درباره کوه خواری در کوه بی بی شهربانو گفت: بی بی شهربانو یکی از مهمترین کوه های جنوبی تهران است و نخستین رویدادهای مربوط به آن به دوره ساسانیان باز می گردد و یکی از مهمترین فضاهای زیست محیطی و اکولوژیک پایتخت در جنوب تهران و به ویژه شهرستان ری محسوب می شود. 

نظری ادامه داد: در کنار این کوه آثار تاریخی متعددی وجود دارد و زیستگاه گیاهی و جانوری پرستوها، عقاب طلایی و انواع گیاهان است. مجموع این موارد باعث شده که به یکی از مهمترین قطب های گردشگری پایتخت تبدیل شود اما نه تنها هیچ نشانی از فضای گردشگری در آن دیده نمی شود بلکه شاهد دست اندازی های فراوان به دلیل برداشت سنگ سیمان از طریق معادن در مجاورت کوه هستیم. 

او گفت: اتفاق بدی که برای بی بی شهربانو رخ داد سند خوردن یک فضای ملی و طبیعی به نام یک نهاد عمومی است که باعث شده تا این کوه را برش داده و هر روز بخشی از آن را با استخراج بی رویه از بین ببرند. 

نظری افزود: اینکه یک کوه چگونه می تواند برای یک ارگان خاص باشد جای بحث دارد. اخیرا در موضوع جنگل های آق قلا و وقف دماوند شاهد پیگیری فوری موضوع بودیم و سند آن به نام دولت جمهوری اسلامی ایران خورده شد اما در کوه بی بی شهربانو اهتمامی برای این مهم وجود ندارد. اینگونه به نظر می رسد که منافع عمومی در حفاظت از این کوه لحاظ نمی شود. 

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری برای جلوگیری از کوه خواری باید سازمان حفاظتت از محیط زیست نسبت به انتقال سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش بیشتری کرده و شهرداری تهران نسبت به تعطیلی کارخانه سیمان اقدام کرده و از تخریب بیشتر آن و آلودگی زیست محیطی جلوگیری کند. 

حجت نظری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر