کد خبر: 1048037 A

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلمی در خصوص اهداف اصلی برگزاری همایش ملی علوم انسانی و حکمت اسلامی گفت: بیشتر هدف ما از برگزاری این همایش این است که محقق‌ها با پژوهش‌هایشان نشان دهند که علوم انسانی از پارادیم‌های زیادی برخورد دار است و در این زمینه می‌توان نظریه پردازی‌هایی کرد که در دنیا پذیرفته باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری همایش ملی علوم انسانی و حکمت اسلامی ظهر امروز با حضور حجت السلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد برگزار شد.

حجت السلام والمسلمین خسروپناه در این نشست اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی در این دوره جدید هدف تعالی علوم انسانی و هنر را دارد که اهداف اصلی این تعالی شامل روز آمدی، بومی سازی و حکمی سازی شوند.

وی ادامه داد: یک سری دوره توانمندسازی برای افراد علاقه‌مند در این زمینه برگزار شده است. سپس  برای اینکه اساتید علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشی که در دوره‌های توانمندسازی کسب کرده‌اند را به عرصه پژوهش و تحقیق منتهی کنند و  هم اینکه سایر دانشگاه‌ها بتوانند از این حکم استفاده کنند، طرح همایش ملی علوم انسانی تصویب شد.

خسروپناه اظهار داشت: پس از تصویب، این همایش به پایگاه استنادی جهانی علوم اسلام ارسال و مجوز برگزاری آن کسب شد. همچنین دانشگاه های مختلف دولتی از جمله دانشگاه تهران، شهید بهشتی، پیام نور و یک سری از پژوهشگاه‌های مختلف نیز خواستار شرکت در این همایش شدند.

وی ادامه داد: محورهای این همایش در حوزه حکمت اسلامی و تعالی روانشناسی، جامعه شناسی، تعلیم و تربیت، علوم سیاسی، علوم اقتصادی و علومی مثل مدیریت، فقه، حقوق ،هنر، شهر سازی، معماری، حکمت درتعالی فرهنگ و تمدن اسلامی و تعالی خانواده و تعالی فضای مجازی و... است. ما ۱۳ کمیسیون تعریف کردیم که هر یک از این محورها کمیسیون مستقلی دارند و به استان‌ها و واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی واگذار شده‌اند.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد گفت: اجرای این همایش توسط واحدهای مختلف در شهرستان‌ها برگزار می‌شود و بنا داریم این همایش و پیش همایش‌های آن از ۱ تا ۱۶ تیر ماه از ۱۴۰۰ برگزار شود. این پیش همایش‌ها هم داخلی و هم بین المللی هستند  یعنی از مالزی، اندونزی، هندوستان و... محققین فراوانی هستند که در عرصه علوم انسانی و حکمی سازی علوم انسانی تحقیق کرده‌اند در پیش همایش‌های از سخنان این محققین استفاده خواهد شد‌.

وی افزود:چیکده مقالات، ارسال نسخه نهایی مقالات، اعلام نتایج داوری و در نهایت ثبت نام از جمله روند انتخاب مقالات در این همایش است. افتتاحیه همایش  از  ۸ آبان ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد، همچنین پنل‌های اصلی همایش از ۹ آبان تا ۲۴ آبان ۱۴۰۰ و اختتامیه همایش ۲۶ آبان ۱۴۰۰ مصادف با روز جهانی فلسفه است از این رو چنین تقارنی نیز در نظر گرفته شده است.

خسروپناه یاد آور شد: ما محدودیتی برای مقالات نداریم و هر مقاله‌ای که روشمندانه نوشته شده و تحقیقات دقیق داشته باشد پس از ارزیابی، تایید می‌شود. سپس در مجموعه مقالات و مجلات معتبر علمی دانشگاه آزاد منتشر خواهد شد.

وی در خصوص اهداف اصلی برگزاری این همایش گفت: بیشتر هدف ما از برگزاری این همایش این است که محقق‌ها با پژوهش‌هایشان نشان دهند که علوم انسانی از پارادیم های زیادی برخورد دار است و در این زمینه می‌توان نظریه پردازی‌هایی کرد که در دنیا پذیرفته باشد.

وی بیان کرد: علوم انسانی نه فقط برای جامعه ایران بلکه برای کل جهان می‌تواند مفید باشد. علوم انسانی حتی برای پارادایم های پسامدرن نیز مورد استفاده و کارکرد خواهد بود.

خسروپناه درباره نحوه برگزاری همایش گفت: با توجه به شرایط فعلی این همایش به صورت مجازی برگزار می‌شود و شاید برای جمع محدودی به صورت حضوری باشد‌. در این زمینه ما تابع ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.

معاون علوم انسانی دانشگاه آزاد درباره برگزاری دانشگاه علوم انسانی در قم گفت: ما دانشکده‌های موضوعی فراوانی مانند دانشکده خانواده، دانشکده حکم رانی و..  تاسیس کردیم. ما چهار یا پنج دانشکده علوم انسانی را به صورت یک واحد مستقل در قم خواهیم داشت. قم ظرفیت خوبی در حوزه علوم انسانی و قرآنی دارد و این ظرفیت می‌تواند کمک کننده باشد.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر