کد خبر: 1047887 A

سخنگوی ستاد ملی کرونا:

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: وضعیت بیماری کرونا در خوزستان همچنان صعودی است و تعداد بیماران بستری بالاست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «علیرضا رییسی» سخنگوی ستاد ملی کرونا، با اشاره به یکی از نگرانی‌های مطرح دنیا در رابطه با تزریق واکسن کرونا، بیان کرد: در حال حاضر در دنیا یکی از نگرانی‌هایی که کارشناسان سازمان بهداشت جهانی هم آن را اعلام می‌کنند، این است که با شروع واکسیناسیون این بیم وجود دارد که دولت‌ها یا حتی مردم بجای تمرکز بر روند مدیریت و کنترل بیماری کرونا، ذهن‌شان فقط به سمت واکسیناسیون منحرف شود، زیرا اگر قرار باشد واکسیناسیون به تنهایی مورد توجه قرار گیرد و پروتکل‌ها رعایت نشود و سایر اقدامات مورد نیاز برای کنترل بیماری صورت نگیرد، واکسیناسیون به تنهایی در این زمان کوتاهی که از آن گذشته قطعا خیلی مفید نخواهد بود.

وی ادامه داد: چون همه مردم دنیا در طول یکسال قطعا واکسینه نخواهند شد و از طرفی برای تاثیر واکسن قطعا نیاز است که ۷۰ درصد مردم دنیا واکسینه شوند تا یک ایمنی جمعی خوب حاصل شود و مدت زمانی هم طول می‌کشد تا واکسن بخواهد اثر کند.

رئیسی افزود: بر همین اساس حتما نیاز است و توصیه می‌شود که ما با وجود و ورود واکسن از سایر اقدامات مقابله‌ای کرونا غافل نشویم، همچنین در سطح کشور و استان‌های مختلف روند بیماری در مجموع یک روند تقریبا با ثبات است، گرچه گردش ویروس انگلیسی در اکثر استان‌ها اتفاق افتاده است.

سخنگوی ستاد ملی کرونا ادامه داد: استان خوزستان وضعیت متفاوتی دارد و همچنان روند بیماری صعودی است و میزان ابتلا نیز افزایشی است و تعداد بیماران بستری بالاست و به دنبال آن مرگ و میرها هم قطعا بالاست و شاید بالاتر هم برود، به همین دلیل خواهش ما این است که مردم خوزستان که دین بزرگی بر گردن همه ما دارند و مردم قهرمان خوزستان به عنوان مدافعان اصلی این سرزمین در نخستین روزهای جنگ شجاعانه و با صبوری و با شجاعت بالا ایستادگی کردند، امیدوارم در مبارزه با این ویروس جهش یافته هم همچنان پرقدرت بایستند و ویروس را مغلوب کنند که قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

وی گفت:در استان خوزستان، شادگان یکی از شهرهایی است که میزان بیماری در ابتدا در آن بالا رفت و جزو اولین شهرهایی بود که درگیر ویروس جهش یافته شد.

رئیسی افزود: اما خوشبختانه با افزایش رعایت پروتکل‌ها توانستند به خوبی بیماری را کنترل کنند و وضعیت بیماری در شادگان اکنون رو به نزول است و جای خوشحالی دارد این موضوع نشان داد که اگر دست به دست هم دهیم و پروتکل‌ها را با دقت و سختگیری رعایت کنیم، قطعا می‌توانیم بیماری را شکست دهیم.

وی افزود: هنوز خیلی موارد بیماری افزایش نیافته، اما نشانه‌هایی می‌بینیم که نیاز است دقت بسیار بیشتری در مورد این استان انجام شود که مبادا درگیر ویروس جهش یافته و انگلیسی شود و این ویروس جایگزین ویروس ووهان شود و درگیری را بالاتر ببرد.

رئیسی گفت: البته گردش ویروس در سطح کشور گزارش شده وگرچه موارد غالب هنوز همان ویروس قبلی است، اما با توجه به قدرت سرایت بالای ویروس انگلیسی خطر جایگزین شدن آن با ویروس قبلی وجود دارد، اما در مورد استان‌های قزوین و همچنین تا حدودی استان البرز باید مراقبت بیشتری شود، به طور کلی در کشور روند بیماری باثبات و میزان فوتی‌ها هم باثبات است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در استان‌های شمالی نیز با مدیریت خوبی که انجام دادند روند بیماری رو به کاهش است، البته هنوز خطر کاملا رفع نشده اما اگر به همین شکل پروتکل‌ها رعایت شود می‌توانیم شاهد باشیم در هفته‌های آینده استان‌های شمالی هم به ثبات خواهند رسید.

رئیسی با اشاره به وضعیت تعطیلات عید افزود: امروز بحث‌های مختلفی مطرح شد، از جمله بحث تعطیلات عید نوروز و سفرها و اگر این سفرها اتفاق بیفتد، استانی که اکنون وضعیت باثباتی دارد، می‌تواند قطعا وضعیتش بدتر شود و موج جدیدی شکل بگیرد، به همین دلیل باید سفرها تا حد امکان انجام نشود.

وی بیان کرد: درست است که مردم واقعا تحت فشار بوده و هستند و اکنون سه عید می‌گذرد، سال ۱۳۹۸ سیل بود، ۱۳۹۹ کرونا و امسال هم کرونا و ویروس جهش یافته، اما گرچه شاید فشار روحی و روانی و خستگی مردم باعث شود که تحمل و آسیب‌پذیری را داشته باشند، اما خواهشی که داریم این است که تا حد امکان این سفرها به هیچ وجه انجام نشود تا امسال را هم با شرایط ثابتی بگذرانیم.

رئیسی افزود: از سال آینده که بحث واکسیناسیون کامل‌تر می‌شود و قطعا سال‌های بعد می‌توانیم تعطیلات بهتری داشته باشیم، آن هم همراه با عزیزان‌مان در کنار یکدیگر که مبادا به دلیل سفرهای چند روزه عزیزان‌مان دیگر در کنار ما نباشند که این ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر است.

وی کفت: در عین حال علی رغم صحبت‌هایی که شد در ستاد ملی هم بحث شد و نظر عزیزان این است که بر اساس مصوبه‌ای که در ستاد داشتیم این بود که در شهرهای قرمز و نارنجی سفر کاملا ممنوع شود و در سایر شهرها اعم از زرد و آبی با رعایت پروتکل‌های بسیار سختگیرانه بتوانند سفرهای ضروری خودشان را انجام دهند.

سخنگوی ستاد ملی کرونا بیان کرد: البته ما همچنان تقاضا داریم که از سفر اجتناب کرده و سفرهای غیرضرور را تحمل کنند و امسال ممنوع باشد، البته بر اساس مصوبه‌ای که هست در شهرهای قرمز و نارنجی کاملا ممنوع است و در سایر شهرها هم با رعایت شیوه‌ها و پروتکل‌های سختگیرانه سفر ضروری‌ قابل انجام است.

وی ادامه داد: طی یک الی دو روز گذشته ۲۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی روسیه وارد کشور شد و با فاصله کمی هم ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم هم از کشور چین وارد شده است و محموله‌های بعدی واکسن هم به زودی به دست‌مان می‌رسد که بتوانیم به سرعت واکسیناسیون را سرعت بیشتری بخشیم.

ویروس کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر