کد خبر: 1046546 A

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ از شناسایی و دستگیری کلاهبردار اینترنتی که با پوشش تاجر فرش اقدام به کلاهبرداری می‌کرد خبر داد و گفت متهم بیش از پنج میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود.

به گزارش ایلنا، سرهنگ داود معظمی گودرزی بزرگ اظهار داشت: شخصی به پلیس فتا پایتخت مراجعه کرد و بیان داشت در فضای مجازی قصد خرید فرش دستباف را داشته که مورد کلاهبرداری قرار گرفته است، در این راستا پرونده ابتدایی تشکیل شد. 

رئیس پلیس فتا پایتخت ادامه داد: شاکی در ادامه اظهاراتش گفت مدتی قبل قصد راه اندازی تجارت فرش با همکاری افراد مرتبط و قدرتمند در این زمینه را داشتم و به همین علت در فضای مجازی مشغول جستجو شدم و در یکی از شبکه‌های اجتماعی با شخصی که خود را تاجر معروف فرش معرفی کرد آشنا شدم که وی با وعده‌های واهی بنده را فریب داد و مبلغ پنج میلیارد ریال در چندین مرحله برای وی واریز کردم و پس از واریز وجه دیگر پاسخی از آن شخص دریافت نکردم. 

این مقام انتظامی افزود: کارشناسان پلیس فتا پایتخت اقدامات خود را آغاز کردند و طی بررسی‌های تخصصی مشخص شد شاکی چند روز قبل در فضای مجازی با شخصی ناشناس آشنا شده و با اعتماد بی‌مورد و تبلیغات فریبنده مجرم بیش از پنج میلیارد ریال از سرمایه خود را از دست داده است، با بررسی‌های فنی افسران پلیس فتا تهران بزرگ ردپای مجرم در فضای مجازی شناسایی و مشخصات کامل هویتی وی در اختیار پلیس قرار گرفت. 

گودرزی با اشاره به اینکه این شیاد سایبری قصد خروج از کشور را داشت، خاطر نشان کرد: بعد از مشخص شدن هویت مجرم برای پلیس و پس از تشریفات قضایی متهم ساعاتی قبل از خروج از کشور توسط تیم عملیاتی پلیس فتا پایتخت دستگیر شد. 

وی افزود: مجرم در ابتدا قصد گمراه کردن پلیس را داشت و از موضوع اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد اما پس از مواجهه با ادله دیجیتال و غیرقابل انکار پلیس کلاهبرداری را پذیرفت و پرده از نحوه اقدامات مجرمانه خود برداشت. 

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ توصیه کرد: نسبت به ارائه یا دریافت کالا یا خدمات از طریق فضای مجازی شناخت کافی از طرف مورد معامله را داشته باشند و تا حصول اطمینان از دریافت کالا یا دریافت وجه از پرداخت مبلغ بیعانه یا ارایه خدمت خودداری نمایند و در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک می‌توانند با مراجعه به سایتwww. cyberpolice. ir موارد را گزارش کنند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر