کد خبر: 1046331 A

وزیر آموزش و پرورش:

وزیر آموزش و پرورش درباره اهمیت خلاقیت در تربیت دانش آموزان گفت: امور تربیتی پایان ندارد و در این مسیر نباید از نوآوری و خلاقیت غفلت کرد.

به گزارش ایلنا، مراسم گرامیداشت هفته تربیت اسلامی و سالروز تأسیس نهاد امور تربیتی امروز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه با حضور محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش برگزار شد. وزیر آموزش و پرورش در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: خداوند انسان را آفرید و او را مسجود ملائک قرار داد و گفت؛ «لِما خَلَقْتُ بِیَدَیَّ؛ آدم را با دستان خود آفریده ام». خداوند به انسان کرامت بخشید، او را اکرام کرد و بزرگ داشت و جانشین خود بر روی زمین قرار داد و گفت از روح خودم در او دمیدم. این‌ها تعابیر بلندی است که در کلام آسمانی و نورانی خداوند درباره انسان آمده است.

وی افزود: خداوند همه هستی را مسخر انسان کرد؛ «وَسَخَّرَ لَکُمْ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ جَمِیعًا مِنْهُ». این انسان را به گونه‌ای خلق کرد که در خلقت او بر خود آفرین گفت و فرمود: «فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ». 

حاجی میرزایی ادامه داد: خداوند برای این انسان و مخلوق خود، هدف‌هایی قرار داد و تأکید کرد که انسان را بیهوده نیافریده است و برای هدف‌های بلندی دست به خلقت او زده است. این انسانی که بار امانت سنگین را بر دوش می‌کشد؛ «إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمَانَةَ عَلَی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالْجِبَالِ فَأَبَیْنَ أَنْ یَحْمِلْنَهَا وَأَشْفَقْنَ مِنْهَا وَحَمَلَهَا الْإِنْسَانُ»، موجودیت بالقوه‌ای دارد که باید به فعل برسد. برای به فعل رساندن این موجود بالقوه نیز فرموده است؛ «فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا». برای اینکه این انسان به آن درجات عالی برسد که به درگاه عبودیت نائل شود و به فعلیت برسد، خداوند متعال تأکید کرد که پیامبرانی را می‌فرستد که او را تعلیم دهند؛ «یُزَکّیهِم وَ یُعَلِّمُهُمُ الکِتبَ وَ الحِکمَة» و یا در جای دیگری که می‌فرماید: «لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ». این پیامبران برای هدایت امر تربیت آمدند و خداوند آن‌ها را مربیانی برای انسان پیش‌بینی کرد. 

وی با بیان اینکه تحقق همه اهداف هستی را منحصراً تربیت پشتیبانی می‌کند، افزود: تربیت کار بزرگی است و این توفیقی است که جای شکرگزاری دارد. در عین حال که ممکن است با کاستی توام باشد. امور تربیتی پایان ندارد و در این مسیر نباید از نوآوری و خلاقیت غفلت کرد. افراد با هر دانشی در این عرصه قابلیت بروز و ظهور خواهند داشت.

 

آموزش و پرورش خلاقیت دانش آموزان روی زمین ب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر