کد خبر: 1045671 A

رئیس پلیس پیشگیری ناجا از دستگیری فردی خبر داد که با عنوان " پوآرو" در حوزه میراث فرهنگی اقدام مجرمانه انجام می داد و گفت: این فرد با راه اندازی پیجی در اینستاگرام با حدود ۳۰ الی ۴۰ هزار نفر فالوور، به آموزش درباره نحوه کشف اقلام عتیقه می پرداخت.

به گزارش ایلنا، سردار "مهدی معصوم بیگی" در ادامه نشست خبری به تشریح دستاوردهای پلیس راه آهن پرداخت و اظهار داشت: مجموع ارزش ریالی کالاهای مکشوفه در حوزه قاچاق ( کالا و ارز) به همت این پلیس معادل ۱۱۲ میلیارد ریال برآورد شده است و طی فرآیند مقابله با قاچاق کالا ۳۰۰ نفر توسط پلیس راه آهن کشور دستگیر شده اند.

وی به تشریح عملکرد این پلیس در مقابله با مواد مخدر پرداخت و افزود: در ۱۱ ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد ۳۸ درصدی کشفیات این پلیس در حوزه مواد مخدر بوده ایم، همچنین دستگیری قاچاقچیان مواد توسط این پلیس رشد ۲۵۰ درصدی داشته است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به دستاوردهای پلیس راه آهن کشور در کشف سرقت یادآور شد: ۲۵ درصد قدرت کشف  سرقت توسط پلیس راه آهن فزونی داشته و میزان دستگیری سارقان نیز  رشد ۳۲ درصدی دارد.

وی با بیان اینکه امنیت ریلی ۱۴ هزار کیلومتر از خطوط راه آهن توسط پلیس تامین شده است، ادامه داد: ۴۵ میلیون تن بار توسط خطوط ریلی و با تامین امنیت پلیس جابه جا شده اند.

عملکرد یگان های حفاظتی

سردار معصوم بیگی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد یگان های حفاظتی پرداخت و افزود: ماموریت یگان حفاظت سازمان محیط زیست بسیار حائز اهمیت است به طوری که توسط این یگان و در راستای مقابله با شکارچیان غیرمجاز ۴ هزار و ۵۰۰ سلاح شکاری و جنگی کشف و ضبط شده است.

وی در ادامه به تشریح عملکرد یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداخت و از افزایش ۱۳ درصدی تشکیل پرونده برای افرادی که اقدام به حفاری غیرمجاز و خرید و فروش اقلام عتیقه می کنند خبر داد و گفت: در این حوزه میزان دستگیرشدگان رشد ۲۴ درصدی و اقلام مکشوفه اصلی در حوزه میراث فرهنگی افزایش ۱۷ درصدی داشته است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا خاطر نشان کرد: بالغ بر ۱۲ هزار قلم اقلام مکشوفه میراث فرهنگی " اصلی " و ۶ هزار و ۵۰۰ قلم اقلام کشف شده از نوع  "تقلبی" کشف شده است، همچنین باید بگویم در ۱۱ ماهه امسال ضبط و توقیف فلزیاب رشد ۳۵ درصدی داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از دستگیری فردی خبر داد که با عنوان " پوآرو" در حوزه میراث فرهنگی اقدام مجرمانه انجام می داد و بیان کرد: این فرد با راه اندازی پیجی در اینستاگرام با حدود ۳۰ الی ۴۰ هزار نفر فالوور، به آموزش درباره نحوه کشف عتیقه می پرداخت و فعالیت های مجرمانه دیگری داشت که توسط یگان حفاظت از میراث فرهنگی در غرب کشور شناسایی و دستگیر شد.

این مقام ارشد انتظامی همچنین از اجرای طرح " میراث بانان افتخاری" به همت یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد و گفت: اجرای این طرح با هدف جلب مشارکت های مردمی به منظور صیانت از میراث فرهنگی و تاریخی کشور است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح دستاوردهای این پلیس در مقابله با زمین خواری پرداخت و اظهار داشت: بالغ بر ۳۹ هزار خلع  ید در ۱۱ ماهه سال جاری به همت یگان حفاظت از اراضی انجام شده و همچنین بالغ بر ۲۷ هزار هکتار از اراضی متصرفی ، رفع تصرف و تعرض شده است.

سردار معصوم بیگی یادآور شد: در فرآیند خلع ید افزایش ۵۷ درصدی و در حوزه رفع تصرف و تعرض به اراضی نیز روند رشد ۱۵ درصدی را شاهدیم.

وی تاکید کرد: ۲ هزار و ۶ میلیارد ریال ارزش ریالی زمین های رفع تصرف شده است و بالغ بر ۳۳ هزار پرونده مربوط به حوزه مبارزه با زمین خواری تشکیل شده که در ۱۱ ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۷ درصدی داشته است.

فعالیت ۵۰ هزار نگهبان محله در سراسر کشور

رئیس پلیس پیشگیری ناجا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار ۵۰ هزار نفری نگهبانان محله آموزش دیده در سطح کشور اظهار داشت: نگهبانان محله که تحت عنوان " موسسات حفاظتی و مراقبتی " فعالیت می کند و در رصد و حمایت همکاران من در پلیس پیشگیری هستند و به فرآیند پیشگیری از جرم و امنیت محلات کمک شایانی می کنند.

وی با بیان اینکه در همین جا از آحاد مردم درخواست می کنم از ظرفیت نگهبانان محله بیشتر استفاده کنند، تصریح کرد: ظرفیت های قانونی برای جلب مشارکت مردم در تامین و توسعه نظم و امنیت ایجاد کرده ایم که یکی از این ظرفیت های قانونی، فعالیت نگهبانان محله است.

سردار معصوم بیگی تصریح کرد: نگهبانان محله در ۱۲ هزار نقطه از کشور مستقر هستند و هر کجا که این عزیزان تلاش می کنند نقش موثری در پیشگیری از جرم دارند.

هوشمندسازی؛ اولویت پلیس پیشگیری

این مقام ارشد انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود به تحقق شعار " هوشمندسازی پلیس " در پلیس پیشگیری ناجا اشاره کرد و گفت: هوشمندسازی یکی از اولویت های کلان نیروی انتظامی و از برنامه های راهبردی پلیس پیشگیری ناجا است؛ ارتباط الکترونیک با پزشکی قانونی، ارسال و دریافت مکاتبات توسط کلانتری ها و پاسگاه ها به صورت الکترونیکی و ... بخشی از اقدامات ما در حوزه تحقق این شعار است.

وی افزود: عمده تحت نظرگاه ها به دوربین مداربسته متصل است که این مهم در راستای صیانت از کارکنان و رعایت حقوق شهروندی انجام شده است، این در حالی است که تعداد قابل توجهی از گشتی های پلیس پیشگیری ناجا به سامانه های هوشمند متصل می باشد.

تحول در کلانتری‌ها

رئیس پلیس پیشگیری ناجا در بخش دیگری از سخنان خود فرآیند  تحول در کلانتری ها و پاسگاه ها را تشریح کرد و گفت: قرارگاهی به عنوان " قرارگاه تحول کلانتری ها و پاسگاه ها " به فرماندهی سردار "اشتری" راه اندازی و این قرارگاه مرکزی ، ۱۰ کمیته تخصصی و فرعی دارد که در استان ها فرماندهی این قرارگاه بر عهده فرماندهان انتظامی استان ها می باشد.

وی با بیان اینکه کلانتری ها و پاسگاه ها ویترین عملکردی نیروی انتظامی است، تاکید کرد: تداوم تحول در کلانتری و پاسگاه ها همچنان از اولویت های پلیس پیشگیری ناجا در سال ۱۴۰۰ می باشد.

توصیه به شهروندان

سردار معصوم بیگی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در ماه های پایانی سال هستیم، خطاب به شهروندان توصیه هایی داشت و اظهار کرد: از هم اکنون باید مراقب فرزندانمان به خصوص با نزدیک شدن به پایان سال و فرا رسیدن ( چهارشنبه پایانی سال) باشیم که به تعبیری چهارشنبه سوری یا به عبارتی چهارشنبه سوزی است که متاسفانه شاهد استفاده برخی از نوجوانان و جوانان از مواد منفجره و محترقه هستیم.

وی یادآور شد: متاسفانه طی چند روز اخیر در خبرها دیدیم و شنیدم در یکی از استان ها و در منزل مسکونی حاوی مواد محترقه، دو نوجوان دچار آسیب شدند و لازم است که به ویژه اولیاء و پدران و مادران مراقبت های لازم را داشته باشند.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه پلیس مراقب است، ادامه داد: مراقبت پلیس به تنهایی کافی نیست و لازم است که مردم به کمک پلیس بیایند و مواظب فرزندان خود باشند تا از رفتارهای پرخطر در این ایام دور باشند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا همچنین در توصیه دیگری به شهروندان گفت: برای خانه تکانی، نظافت منزل و آپارتمان حتما از نیروهای خدماتی شرکت های مطمئن و معتبر استفاده کنید، همچنین در این ایام از حمل غیرضروری وجوه نقد، طلاجات ، اسناد مهم و ... خودداری کنید.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار معصوم بیگی خاطر نشان کرد: به هموطنان عزیز توصیه می کنم که حتی المقدرو از نگهداری طلاجات، ارز و وجوه در منازل پرهیز و اقلام ارزشمند خود را به صندوق امانات در بانکها بسپارند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر