کد خبر: 1045372 A

​درجلسه ویدئوکنفرانس که با حضور مقامات عالی قضایی و مدیرکل زندان های استان تهران، عصر روز شنبه برگزار شد، روند اجرای طرح پایش قضایی زندانیان و نتایج کمیسیون عفو استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، به نقل از روابط عمومی سازمان زندان های استان تهران، در  جلسه بررسی روند اجرای طرح پایش قضایی زندانیان و نتایج کمیسیون عفو استان که بابایی معاون قضایی و فناوری اطلاعات، مسعود ستایشی قائم مقام رئیس کل دادگستری استان، عبادالله میرزایی مطلق معاون قضایی در امور زندانها و دبیر کمیسیون عفو، محسن مقدس بازرس ویژه رئیس کل دادگستری، سیدحشمت اله حیات الغیب مدیر کل و مدیران زندان های استان حضور داشتند، رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: زندان به عنوان یکی از اجزای پیکره قضایی بسیار مهم است و هر گونه خدمت به زندانیان که وظیفه شرعی ماست، نزد خداوند متعال ماجور است. 

محمدجواد حشمتی ادامه داد: رسیدگی به امور زندانیان، عبادت محض است و مورد تاکید ریاست قوه قضائیه می باشد و باید از تمام امکانات، تاسیسات حقوقی،  ارفاقات و ظرفیت ها برای گره گشایی از مشکلات قضایی زندانیان بهره‌گیری کنیم. 

مقام عالی دادگستری استان تهران تاکید کرد: با فرا رسیدن روزهای پایانی سال، روند پایش بایستی سرعت بیشتری به خود گرفته و با هم افزایی، جلسات و گفتگوها تا جایی که می توانیم با کار جهادی، زندانیان را آزاد یا به مرخصی اعزام نموده و یا حتی از پابند های الکترونیکی استفاده شود. 

در این جلسه، معاون قضایی و فناوری اطلاعات نیز گفت: در اجرای طرح پایش قضایی زندانیان، نیکوکاران نیز  به میدان آمده، بدهی ۲۵۰ نفر از زندانیان را پرداخت نمودند. 

بابایی تصریح نمود: برای اولین بار در کشور، سیستم ملاقات الکترونیکی نیز در زندانهای استان تهران راه اندازی گردید که زندانیان می توانند خارج از وقت دادرسی، با مراجع قضایی ارتباط داشته باشند که موجب تسریع در روند رسیدگی های قضایی گردید. 

همچنین در این جلسه، سیدحشمت اله حیات الغیب اظهار داشت: بحمداله با ایجاد زیرساخت ها از سوی دادگستری، طی چهار ماه اخیر که از آغاز دادرسی الکترونیک می گذرد تعداد ۱۰هزار و ۴۹۵ مورد جلسات دادرسی به صورت الکترونیک برگزار شده و به این صورت، آمار روزانه اعزام زندانیان به مراجع قضایی کمتر از صد نفر هستند و امیدواریم روز به روز با گسترش امکانات، آمار رسیدگی بیشتر   اعزام ها کمتر شود.

مدیرکل زندان‌های استان تهران ادامه داد: در پایش های قضایی صورت گرفته، بسیاری از زندانیان تعیین تکلیف شده و تعداد متهمان  کاهش چشمگیری داشته است.

بنا به این گزارش، در این جلسه مجازی، مدیران زندان های استان تهران نیز به بیان مشکلات و اقدامات انجام شده پرداختند و مقرر گردید جلسه آینده روز چهارشنبه همین هفته برگزار و نتایج اقدامات جدید ارائه  شود.

سازمان زندان ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر