کد خبر: 1045035 A

وزیر کشاورزی:

وزیر کشاورزی گفت: واکسن کووپارس رازی قابلیت باز طراحی در برابر ویروس را دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کاظم خاوازی، وزیر کشاورزی در مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس رازی بیان کرد: طراحی این واکسن بسیار مهم بود، اما خیلی از افراد در این مسیر ما را تشویق نکردند، اما از اواخر فروردین تا خرداد ماه دوزسنجی‌ها و فرمولیزاسیون را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: بعد از دوز سنجی بر روی تمام حیوانات مطالعه، تست و بررسی انجام می‌شود و گایدلاین‌ها را بر روی ۵۰۰ حیوان انجام دادیم.

خاوازی افزود: در زمان تدارک میمون و انتقالش از کشورهای آفریقایی بعضی نیروها به هپاتیت آلوده شدند.

وی گفت: پیش بالینی کار قوی و محکمی باید باشد که ما هم آن را جدی انجام دادیم، کالبد شکافی، پاتولوژی و ایجاد پرونده برای وزارت بهداشت از کارهای مهم این برنامه بود.

خاوازی ادامه داد: ایرانی‌ها از پدر و پدربزرگانشان همه از واکسن رازی استفاده کردند که از تکنولوژی‌های قدیمی این حوزه بوده و الان هدف ما از ساخت واکسن قطع زنجیره‌ی انتقال ویروس است.

وی افزود: این واکسن هدیه‌ایی به مردم ایران است و این پلت فرم به گونه‌ایی است که تزریق آن با هیچ واکسن دیگری تداخل ندارد.

خاوازی در پایان گفت: برای مراحل این واکسن ما با وسواس زیاد پیش رفتیم و برای جهش‌هایی که اتفاق افتاده این پلت فرم قابلیت بازطراحی واکسن را دارد و می‌تواند آن را بازطراحی کند.

علی اسحاقی رئیس موسسه تحقیقاتی رازی در این مراسم بیان کرد: اردیبهشت و خرداد این نمونه به میمون تزریق شد و سپس بررسی دقیق انجام شده و ۲۷ دی ماه مجوز انجام تست روی انسان صادر شد که امروز اولین تزریق به دو نفر انجام خواهد شد.

اسحاقی افزود: فاز انسانی سه فاز دارد، اما امروز فاز ۱ در حال انجام است که بر روی ۱۳ نفر تست می‌شوند. وی گفت: در طول ۸ روز این تزریق انجام می‌شود و ۱۲۰ نفر دیگر پس از آن وارد فاز تزریق واکسن می‌شوند و دو ماه بعد فاز دوم آغاز می‌شود، ما در حال حاضر مجوز برای فاز ۱ و ۲ را در دست داریم.

وی بیان کرد: موسسه رازی ۹۶ سال واکسن می‌سازد و بنابراین اصلا مردم نگران عوارض واکسن نباشند، چون این واکسن با دقت ساخته می‌سود تا ضرری به دنبال نداشته باشد و پروتکل‌های علمی رعایت شده است و امروز با حضور مقام عالی جهاد کشاورزی فاز ۱و ۲ آغاز می شود.

وزیر کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر