کد خبر: 1043606 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: روزهای سختی در این یک سال بر ما گذشت تحریم‌ها، مشکلات ناشی از کمبود ریال و ارز، برخی از نامهربانی‌هایی که متاسفانه با مهار امواج قبلی ما را درگیر موج‌های جدید کرد و نمی‌شود در مقابل همه‌ی اینها سکوت کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت ضمن تبریک روز مرد بیان کرد: امیدوارم مردانگی در این سرزمین کهن، زنده و پایدار بماند، من همدردم با عزیزانی که پدرانشان را از دست دادند و آسمانی شدند و همینطور داغ دارم در کنار خانواده‌ی عزیزانی که پدرها و مردهای خانواده را در این کرونا از دست دادند.

وی ادامه داد: من در این یک سالی که گذشت تلاش کردم در اوج بی‌قراری آرام جلوی دوربین ظاهر شوم، در اوج دل پریشانی سعی کنم خاطره مردم کشور را مشوش نکنم و آرامشی به جامعه بدهم که نگران نباشند از اینکه کووید ۱۹ و بیماری سرکش ناشی از این ویروس، آرامش جامعه و نظام سلامت را به هم بزند.

نمکی گفت: همینطور عزیزان سختکوش در نظام سلامت احساس نکنند فرمانده پریشان و آزرده از شرایط است، اما گاهی ترمز از دست می‌رود و من هم در اوج تلاش برای آرامش ممکن است جملاتی در اوج عصبانیت بیان کنم این هم چیزی نیست چون عشق به مردم و دلسوزی از اینکه مبادا مردم عزیز سرزمینم دوباره گرفتار موج جدیدی از بیماری شوند.

وی گفت: روزهای سختی در این یک سال بر ما گذشت تحریم‌ها، مشکلات ناشی از کمبود ریال و ارز، برخی از نامهربانی‌هایی که متاسفانه با مهار امواج قبلی ما را درگیر موج‌های جدید کرد و نمی‌شود در مقابل همه‌ی اینها سکوت کرد.

نمکی افزود: علیرغم دستور صریح رئیس جمهور متاسفانه در این ایام، بعضی از عملکرد‌ها با تاخیر روبرو شد و از طرفی من مکرر خدمت مردم عرض کردم که پروتکل‌ها را رعایت کنند و پیش‌بینی بنده یک اسفند بسیار سخت به دلیل این وضعیتی است که برای رعایت پروتکل‌ها وجود دارد که دیروز یکی از همکاران می‌گفت هر چه که پیش‌بینی کردی درست از آب در آمده است، در صورتی که من بارها گفتم امیدوارم هیچ کدام از پیش‌بینی‌های من درست از آب در نیاید.

وی ادامه داد: من همواره نگران یک اسفند پر ماجرا بودم، عزیزان در بعضی از نقاط بی‌توجهی کردند و بعضی از اصول را رعایت نکردند در صورتی که بارها عرض کردم، ارتباط محکم و معنی‌داری بین عدم رعایت پروتکل‌ها و خیز جدید بیماری و مرگ و میر است، من از حدود یک ماه و اندی قبل همکارانم را جمع کردم و در ویدیو کنفرانس با آنها صحبت کردم، نامه‌های مکرر محرمانه و غیرمحرمانه نوشتم که اگر رعایت نکنیم طوفانی از بیماری کرونا با نوع پتاسیم یافته را در پیش خواهیم داشت که متاسفانه این اتفاق افتاد.

نمکی گفت: من به همکارانم عرض کردم که ویروس‌ها پاسپورت نمی‌خواهند، همانطور که ویروس ووهان خودش را از چین به قطب رساند به همان میزان این ویروس در کشورهای مختلف جهان خواهد چرخید.

وزیر بهداشت بیان کرد: امروز ویروس کووید ۱۹ متاسفانه در سرتاسر کشور ما خودش را نشان داده و اولین مواردی که بنده دریافت کردم از استان قزوین و البرز بود که خودم را به آنجا رسانده و با کمک استاندار و اعضای دانشگاه ویروس همانجا زمین گیر شد و متاسفانه در خوزستان ما خیز سنگین از بیماری را داریم.

وی با تاکید بر افزایش شیوع در کشور، ادامه داد: توجه کنید که میزان مراجعه‌ سرپایی در کشور در دو هفته‌ اخیر رو به افزایش است و فرق این ویروس با ویروس قبل در این است که اگر ویروس قبلی مدت زمان افزایش موارد سرپایی به زمان افزایش بستری ۷ تا ۱۰ روز بود، برای این ویروس با ۷۲ ساعت می‌تواند خودش را وارد مرحله بستری کند و باعث ایجاد گرفتاری‌های سنگین ریوی شود.

نمکی گفت: بنابراین در این ایام رفتن به عتبات و زیارت عزیزانمان در کربلا و نجف ممکن است باعث خیز جدید بیماری در استان‌های مرزی شود، من همیشه و هر روز یکی از آرامبخش‌هایم بوکردن تربت امام حسین بود ولی برای خودم و همه عزیزانم در این ایام این سفرها را بسیار مضر می‌دانم.

وی افزود: از طرف دیگر هر کس که در این ایام در خوزستان فوت کرد متاسفانه مراسم تشییع بسیار سنگینی برایش برگزار شد، در شادگان که اولین پایگاه آلودگی بود متاسفانه رعایت پروتکل‌ها در حد صفر بود و در مراکز خرید غلغله بود، دست فروشان در خیابان بیداد می‌کردند که اینها برای ما کاملا روشن بود که یک خوزستان بسیار پرماجرایی را در آینده نزدیک خواهیم داشت.

نمکی گفت: مرزها را خواهش کردیم که ببندند که رئیس جمهور شخصا این دستور را دادند و یکی از دلخوری‌های ما این است که دیروز هنوز یکی از مرزهای ورودی باز بود و مسئولین محلی می‌گفتند که قرار است در آخرین ساعات چهارشنبه ببندیم، این برای وزیر بهداشت بسیار دردناک است، درست مثل اینکه آب تهران آلوده شود و مسوولین بگویند مردم ظرف‌های خود را از آب پر کنند چون ۴۸ ساعت دیگر آب را قطع می‌کنیم، این مثال برای این موضوع مصداق دارد.

وی ادامه داد: با توجه به خطر شیوع، اما هنوز خیز بلندی در کشور ایجاد نشده، آن هم به این دلیل که همکارانم شبانه روز در تلاش هستند و ما در کنار مردم هستیم، هر چه عده‌ای به ما و همکاران ما جفا کردند و علی رغم تقاضاهای ما پروتکل ها را رعایت نکردند و همین عده قلیل آتش جدید را برافروختند و این برای ما دردناک است که همکاران در صدا و سیما از فردی که ماسک ندارد سوال می‌کنند چرا ماسک نداری و او با بی‌ادبی می‌گوید دلم نمی‌خواهد یا نفسم می‌گیرد و  روندی نیست تا همانجا آن فرد را دستگیر یا جریمه شود.

نمکی گفت: مردم آرامش خودشان را حفظ کنند، گرچه طغیان این ویروس جدید ممکن است ما را با انبوهی از تخت‌های پرشده بیمارستان روبه‌رو کند که امیدواریم با برنامه‌ای که همکاران من چیدند به این مرحله نرسیم، اما بدانید که ما در کنار شما هستیم و هرگز نخواهیم گذاشت بیماری در پشت در بیمارستان‌ها سرگردان باشد.

وی افزود: اگر فاصله گذاری‌ها را رعایت نکنیم و از زدن‌ ماسک خودداری کنیم، اگر عروسی‌ها را با همان تجمع ادامه دهیم و اجلاس‌های ۳۰۰ الی ۴۰۰ نفر را در سالن‌های در بسته انجام دهیم و جشنواره‌هایی را برگزار کنیم و به هر طریقی دور هم جمع شویم و رفتن به مراکز خرید را به خصوص در این ایام که به عید نزدیک می‌شویم ادامه دهیم، حریف مهار این بیماری نخواهیم شد و درخواست من این است که به ما کمک کنید تا درگیر آن مرحله طغیان بیماری نشویم.

وزیر بهداشت ادامه داد: نکته دیگر در مورد واکسن است که خوشبختانه مرحله دوم واکسیناسیون را از امروز شروع کردیم و با اولویت اقشار آسیب پذیر جلو می‌رود و طبق سند ملی اول گروه درمان و بخشهای دیگر بهداشتی درمانی، عزیران ما در اورژانس، جانبازان شیمیایی و آسایشگاه‌های سالمندان از امروز شروع می‌شود، همچنین افراد در آزمایشگاه نمونه برداری و عزیزانی که در غسالخانه‌ها برای تطهیر اجساد افرادی که در اثر کرونا از بین رفتند به عنوان یکی از گروه‌های پرخطر از امروز تزریق آنها شروع می‌شود و واکسن‌های جدید در اوایل هفته‌ی آینده خواهد رسید و همینطور این زنجیره ادامه پیدا خواهد کرد تا به واکسن‌های تولید داخل برسیم.

وی در پایان گفت: واکسن تولید داخل هم خوشبختانه واکسن برکت فاز اول را به خوبی طی کرده و اگر شد فاز دوم و سوم را با هم ادغام می‌کنیم، البته اگر کمیته علمی اجازه دهد تا در اردیبهشت ماه این واکسن را داشته باشیم، واکسن رازی هم یکی از واکسن‌های خوبی است که آن از دیروز فاز اول آن شروع شد و واکسن‌هایی هم از چین و جاهای دیگر می‌آید که امیدواریم بحث واکسیناسیون را برای گروه‌های آسیب‌پذیر تا آخر اسفند ماه و برای بقیه اقشار از اول بهار تا تابستان آینده تکمیل کنیم.

وزیر بهداشت ویروس کرونا پروتکل شکنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر