کد خبر: 1042950 A

اعضای شورای شهر تهران به ادغام دو معاونت برنامه ریزی و توسعه و معاونت منابع انسانی رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جلسه امروز شورای شهر تهران ادامه برررسی لایحه ادغام دو معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت. 

سید ابراهیم امینی در توضیح ادامه بررسی این لایحه گفت: این لایحه در جلسه گذشته مطرح و برخی از دوستان تشکیک داشتند که آیا با توجه به لایحه قبلی که رد شده بود در صحن قابل طرح است یا خیر و مقرر شد در هیات رئیسه بررسی شد.

او ادامه داد: در جلسه هیات رئیسه مقرر شد تا بررسی لایحه در دستور صحن قرار گیرد.

سید حسن رسولی با قرائت گزارش کمیسیون گفت: شهرداری تهران را موظف کردیم که تعداد حوزه‌های معاونت را از ۹ معاونت به ۶ معاونت کاهش دهد و این اقدام در همین راستا است. از طرفی سازمان‌های نظارتی مستند بر سوابق موجود در شهرداری ایراد قطعی قانونی غیرقابل خدشه به وجود برخی از معاونت‌ها گرفته اند.

حجت نظری به عنوان مخالف لایحه در ادامه گفت: تصور نکنیم که با ادغام دو معاونت به یک معاونت و با بیان اینکه قرار است مدیریت در ستاد را شامل شود صرفا در مورد تعداد محدودی فرد صحبت می‌کنیم. اگر مناطق و ستاد را لحاظ کنیم این ادغام عملا حدود ۲۰۰ نفر را درگیر می‌کند.

او ادامه داد: وقتی در ماه‌های پایانی دوره هستیم آیا فرصت و فضا برای فعالیت‌های اینچنینی وجود دارد؟ آیا امکان جراحی بزرگ وجود دارد؟

زهرا نژادبهرام نیز در ادامه به عنوان موافق لایحه گفت: منابع انسانی ثروت سازمان‌ها هستند و باید در حفظ آن کوشا بود و به آن توجه ویژه شود. این توجه باید معنا دار باشد. اصرار ما بود که شهرداری لایحه ارائه دهد و ظرفیت اجرا را با ارائه لایحه در خود دیده است و می‌خواهد بر اساس قوانین حرکت کند و ما تذکر دادیم که سرپرستی به صورت غیرقانونی است و شهرداری لایحه ارائه داده است.

محمد جواد حق‌شناس در مخالفت با این لایحه گفت: چرا در مواردی که شهرداری باید خود تصمیم بگیرد جرات تصمیم گیری ندارد؟ چرا در شرایطی که خود مسئولیت دارد فضایی را فراهم می‌کند تا در این تصمیم گیری ۲۰ نفر را شریک کند؟

او افزود: شهرداری برخلاف نظر شورا یک مجموعه را تفکیک کرده، پس چرا حالا وقت صحن و مردم را می‌گیرد؟ شهرداری خود تصمیمش را نهایی کند و هزینه آن را به گردن شورا نیندازد چرا که این اتفاق هزینه و تبعات جدی خواهد داشت.

محمد سالاری در ادامه به عنوان موافق صحبت کرد و گفت: ما علنا یک معاونت برنامه ریزی و منابع انسانی را داریم. اگر به این لایحه رای ندهیم به معنی بی‌ثباتی است. مگر قرار است کسی اخراج شود که می‌گویید با این کار آشفتگی ایجاد می‌شود؟

او افزود: برای تثبیت این استراتژی و سیاست‌گذاری‌ها به این لایحه رای دهید.

افشین حبیب زاده در مخالفت با این لایحه گفت: یکی از بیم‌ها این است که این ادغام منجر به تعدیل نیرو شود و نیروهای قرارداری و کسانی که تحت امر پیمانکاری هستند این ادغام می‌تواند منجر به‌عدم تمدید قرار داد در سال آینده شود.

او ادامه داد: این اتفاق معمولا در سال‌های گذشته و در تجربه‌ای که در ادغام‌ها داشتیم رخ داد و اگر این ادغام می‌خواهد به تعدیل نیرو منجر شود کاملا با آن مخالف هستم.

حامد مظاهریان، معاون برنامه ریزی و توسعه و سرپرست معاونت منابع انسانی درباره این لایحه گفت: این مجموعه با این ادغام می‌تواند چابک‌تر و به صورت فرابخشی در شهرداری تهران عمل کند. این اقدام انقلابی و عجیبی نیست و ۱۸ کلانشهر ایران نیز این ادغام را انجام داده اند. 

او افزود: همه شهرها این کار را کردند چرا که نقشه راه تحول اداری کشور است و سازمان استخدامی کشور نیز بر این مساله پافشاری دارد چرا که کلانشهرها آن را انجام دادند. 

مظاهریان در واکنش به اینکه چرا شهرداری خودش اقدام نکرد؟ گفت: چون شورا الزام کرد که برای اصلاح ساختار تفسیر آن را به شورا ارائه دهد. 

او درباره نگرانی از تعدیل نیروهایی که به صورت پیمانکاری و قراردادی با شهرداری در حال کار هستند در پی ادغام دو معاونت گفت: زمانی که من وارد شهرداری شدم ۶۵ هزارنفر نیرو داشت و اکنون ۵۹ هزار نفر نیرو دارد و هیچ تعدیلی صورت نگرفت بلکه ورودی را کنترل کردیم و خروج را آزاد و به صورت انگیزشی انجام دادیم. این تعهد را می‌دهم که این اقدام بر مبنای تعدیل نیست.

به گزارش ایلنا، اعضای شورای شهر تهران با۱۶ رای موافق به ادغام دو معاونت برنامه ریزی و توسعه و منابع انسانی رای مثبت دادند.

ایران شورای شهر تهران شهرداری تهران لایحه برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر