کد خبر: 1042385 A

نشست مشترک مهراله رخشانی‌مهر با رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با هدف بررسی وضعیت مدارس ابتدایی و عشایری برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مهراله رخشانی‌مهر دراین نشست که فاطمه مهاجرانی معاون برنامه‌ریزی و توسعه مشارکت‌های سازمان نوسازی مدارس و محمدرضا سیفی مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایری نیز حضور داشتند، با تاکید بر اولویت و اهمیت ویژه دوره ابتدایی به ضوابط و معیارهای خاص ساخت مدارس ابتدایی با حساسیت ویژه اشاره کرد. 

وی با بیان اینکه اعتبارات سازمان نوسازی مدارس کشور از سال ۱۳۹۱ دچار افت شدیدی شد که این روند کاهشی تا سال ۱۳۹۶ ادامه داشت، اظهار کرد: سهم نوسازی مدارس از اعتبارات عمرانی کشور از ۱.۵درصد در سال ۱۳۹۶ به ۵ درصد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ رسیده است. 

رخشانی‌مهر همچنین از پیش بینی راه اندازی کلاس هوشمند و اتاق فناوری به منظور توسعه آموزش‌های الکترونیک در مدارس خبر داد و گفت: ردیف اعتباری این موضوع در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است که امیدواریم با تصویب و تخصیص آن گام بزرگی در جهت بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی در توسعه آموزش برداریم. 

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: نیمه تمام ماندن بسیاری از پروژه‌های مشارکتی در سال‌های اخیر به یک معضل بزرگ تبدیل شده بود که اکثر آن‌ها پروژه‌های بزرگی بودند و تکمیل آن‌ها از عهده خیرین خارج بود، اما به لطف پروردگار با تخصیص‌های صورت گرفته در چهارسال اخیر هیچ پروژه نیمه تمام و بلاتکلیفی نداریم. 

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر مدارس سنگی و کانکسی مناطق عشایری و صعب العبور مساله اصلی ماست تصریح کرد: طرح جمع آوری مدارس سنگی و کانکسی به صورت استانی و طرح ساخت و بازسازی سرویس بهداشتی و آبخوری مدارس را به طور جدی و فعال پیگیری می‌کنیم. 

معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص تامین تجهیزات مدارس خاطرنشان کرد: مدارس ابتدایی بیشترین تخصیص تجهیزات را داشته‌اند و در استان‌ها متناسب با شاحص‌های مدنظر اعتبار مناسبی با توجه به اعلام نیازی که از طریق معاونت آموزش ابتدایی استانها صورت می‌گیرد توزیع می‌شود. 

۱۸۴۹ کلاس درس ابتدایی از سال ۱۳۹۶ تاکنون در سیستان و بلوچستان ساخته شده است

رخشانی‌مهر با اشاره به اینکه به دلیل اولویت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، درسال جاری تنها ۳۰ پروژه جدید را کلید زدیم گفت: پبیشترین پروژه‌های تحویلی ما مدارس ابتدایی است که به طور نمونه در سیستان و بلوچستان از سال ۱۳۹۶.۱۸۴۹ کلاس درس در مقطع ابتدایی، ۹۸ کلاس درس متوسطه اول و ۴۱۳ کلاس درس در دوره متوسطه دوم در قالب سند توسعه استان سیستان و بلوچستان ساخته شده است. 

رضوان حکیم‌زاده با تقدیر از اقدامات سازمان نوسازی مدارس کشور در گسترش عدالت آموزشی، به بیان نقش مهم و تاثیرگذار تعلیم و تربیت در دوره ابتدایی پرداخت و گفت: تجهیز مناسب مدارس ابتدایی به امکانات آموزشی و آزمایشگاهی موجب تقویت روحیه کاوشگری و بروز استعدادهای دانش آموزان می‌شود. 

وی با بیان اینکه مشکلات مدارس عشایری احصا شده و در ده استان نیز جلساتی با مسئولین آموزش و پرورش عشایری برگزار شده، خاطر نشان کرد: نظام‌مندی و استمرار ارتباط معاونت‌ها و واحدهای ذیربط میتواند تا حد زیادی مشکلات موجود را حل کند و در این خصوص تعامل ادارات کل نوسازی مدارس با معاونت‌های ابتدایی بسیار راهگشاست. 

در ادامه نیز مسائل تخصصی پیرامون راهکارهای حل مشکلات مدارس ابتدایی و عشایری با همکاری و بهره گیری از ظرفیت دوجانبه بررسی شد.

 

دانش آموزان لایحه بودجه معاون وزیر آموزش و پرورش آموزش ابتدایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر