کد خبر: 1041386 A

سخنگوی ستاد ملی کرونا:

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: گردش ویروس کرونا در عراق سیر شتابانی به خود گرفته و استان‌های غربی کشور باید کنترل بیشتری داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «علیرضا رئیسی» در مورد خطر جهش ویروس کرونا بیان کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته گردش ویروس در عراق سیر شتابانی به خود گرفته و برای همین به استان‌های غربی کشور توصیه و تاکید شد که بیشتر برای کنترل این ویروس مراقبت کنند.

وی ادامه داد: بنابراین باید در رابطه با مرزهای غربی کشور اقدامات سختیگرانه‌ای برای عبور و مرور صورت گیرد و استان خوزستان یکی از استان هایی است که اکنون بالاترین میزان شیوع بیماری را دارد و گردش ویروس انگلیسی در این استان دیده شده است. 

رئیسی افزود: چندین مورد به خصوص در اهواز و جنوب اهواز از ویروس جهش یافته دیده شده است و این زنگ خطر و هشدار است که همه باید رعایت کنند.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: همچنین استان‌های شمالی مانند مازندران سیر نزولی این بیماری را طی می‌کنند و امیدواریم با رعایت شیوه نامه‌ها این بیماری را مهار کنیم.

وی بیان کرد: همچنان میزان بستری‌ها در سطح کشور طی هفته‌های گذشته افزایش ملایم داشته و در برخی از استان‌ها مانند استان‌های شمالی که در گذشته میزان زیاد بستری‌ها را داشتیم در حال کاهش است اما میزان بستری ها در آذربایجان غربی، ایلام، چهارمحل بختیاری و خوزستان در حال افزایش است.

رئیسی با اشاره به وضعیت استان‌های کشور، افزود: در حال حاضر 11 شهر قرمز، 52 نارنجی، 217 زرد و 168 شهر آبی داریم و شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه نیز در وضعیت قرمز به سر می‌برند.

وی گفت: توجه داشته باشید که قدرت سرایت ویروس انگلیسی بالا است و از این رو باید رعایت پروتکل‌هایی که از قبل انجام می‌دادیم را با کیفیت بیشتری انجام دهیم.

رئیسی افزود: در این شرایط حتما از سالمندان و اطفال مراقبت کنید چون این دو گروه آسیب پذیر هستند و در صورت امکان افراد بالای 60 سال از خانه بیرون نیایند و یا در جمع حضور پیدا نکنند.

وی ادامه داد: جوانان به دیدار مادربزرگ و پدربزرگ نروند و یا کوتاه بروند و بیشتر از فضای مجازی استفاده کنند و اگر افراد به دیدن گروه سنی60 به بالا رفتند با ماسک و مدت زمان کوتاه مراجعت کنند چرا که این افراد بسیار آسیب پذیر هستند، در برابر کرونا هیچ ساده انگاری نباید صورت بگیرد.

رئیسی گفت: این موضوع کامل ثابت شده که هر وقت میزان پروتکل‌ها کم شد، شدت بیماری افزایش پیدا کرد و حتما باید پروتکل‌ها در مرزهای غربی کشور به شدت رعایت شود و حتما از رفت و آمدها جلوگیری شود و این در حالی است که 14 درصد میزان رعایت پروتکل ها کم شده است.

وی افزود: در هفته‌ی آینده واکسن جدید به دست ما می‌رسد که بر اساس اولویت بندی سند تزریق خواهد شد و خارج از این سند هیچ واکسنی به هیچکسی تزریق نمی‌شود.

ویروس کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر