کد خبر: 1039650 A

شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت: در راستای اجرای پروژه‌های محرک توسعه محله ای، مرمت سقاخانه ۱۱۰ساله عزیز محمد در خیابان فروزش از امروز آغاز شده و تا اردیبهشت ۱۴۰۰ به پایان خواهد رسید.

به گزارش ایلنا، نصراله آبادیان در این باره توضیح داد: در راستای اجرای پروژه‌های محرک توسعه محله‌ای و کوچک مقیاس در محله‌های مرکزی شهر تهران از سوی اداره زیباسازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست این منطقه طرح مرمت سقاخانه عزیز محمد که بیش از ۱۱۰ سال قدمت دارد؛ آماده و عملیات اجرایی آن امروز با نظارت سازمان میراث فرهنگی آغاز شد. 

آبادیان افزود: سقا خانه عزیز محمد به دلیل قدمت بنا دچار آسیب‌هایی از جمله شکستگی کاشی‌ها و تزئینات بنا، نمای فرسوده، الحاق زوائد، فرورفتگی ستون‌های آبخوری به زیر آسفالت و وجود سر در تابلوی مغازه‌ها که منجر به پوشاندن نمای فاخر سقاخانه شده است؛ که در این عملیات به طور کامل مرمت خواهند شد. 

او در این باره بیان کرد: حذف زوائد و پاکسازی جداره، برگرداندن جداره سقاخانه به حالت اولیه بنا، مرمت کاشی‌های شکسته، مرمت آینه کاری ها، حذف سر در تابلوی مغازه‌ها و استفاده از تابلوهای سنتی متناسب با بنا و تزئینات آن از برنامه‌های عملیات مرمت سقا خانه تاریخی عزیز محمد است. 

به گفته شهردار منطقه ۱۱ طرح مرمت این سقا خانه در راستای ماده ۴۶ برنامه ۵ساله سوم شهرداری تهران با موضوع احیای بافت و بناهای تاریخی شهر تهران سال گذشته از سوی اداره زیباسازی این منطقه تهیه شد. 

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱، سقاخانه عزیز محمد که همواره با نور سبز، روشن است توسط حاج عباسعلی، فرزند مرحوم عزیزمحمد در سال ۱۲۵۶ شمسی ساخته شد و در دوران قاجار یکی از منابع تأمین مهم آب مردم بوده است.

روابط عمومی شهرداری شهر تهران شهرداری تهران محیط زیست بناهای تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر