کد خبر: 1039153 A

بازار تامین مالی جمعی و شاخص صکوک فرابورس ایران رونمایی شد تا زمینه برای توسعه روش‌های نوآورانه حمایت مالی از فعالان زیست‌بوم نوآوری فراهم شود.

به گزارش ایلنا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این مراسم که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و امیر هامونی مدیرعامل فرابورس برگزار شد، سازوکار تامین مالی جمعی بر پایه مدل مشارکت برای کسب‌وکارهای نوپا، استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق پایه ریزی شد.

تامین مالی جمعی سازوکاری در بورس است که فرصت تجمیع سرمایه‌گذاری‌های خرد را از سوی مردم و سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا زمینه‌های لازم برای رشد و توسعه این شرکت‌ها را رقم بزند.

همچنین شاخص صکوک فرابورس، معیاری برای نمایش عملکرد بازار اوراق بدهی در فرابورس ایران ارائه می‌دهد و می‌تواند به مقایسه بازارهای مالی مختلف کمک کند. این شاخص همچنین داده‌ای از روند کلی بازارهای بدهی برای تحلیل در اختیار سرمایه‌گذاران و سیاستگذاران قرار خواهد داد.

ایجاد بستری نوآورانه برای تامین مالی فعالان زیست‌بوم نوآوری

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم رونمایی از بازار تامین مالی جمعی و شاخص صکوک فرابورس ایران با بیان این‌که نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در اقتصاد کشور به کمک روش‌های نوین تامین مالی پررنگ شده است ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، استارتاپ‌ها، شتابدهنده‌های کسب و کار و مراکز نوآوری همگی بخش‌هایی از زیست‌بوم نوآوری هستند که برای ادامه حرکت به روش‌های نوین تامین مالی نیاز دارند. خوشبختانه همراهی سازمان بورس و اوراق بهادار، در تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار راهگشا و اثربخش است.

وی با بیان این‌که ارزش شرکت‌های دانش‌بنیان بورسی به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، ادامه داد: نقش و جایگاه فعالان نوآور و خلاق در اقتصاد کشور به جایگاهی درخور اعتنا رسیده است و فعالان زیست‌بوم نوآوری، امروز به عدد قابل توجهی تبدیل شده‌اند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، تامین مالی جمعی شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از زیرساخت‌های کارآمد در رونق زیست‌بوم نوآوری دانست و بیان کرد: خوشبختانه نوآوری به بورس تزریق شده و عدد قابل توجهی را در حوزه سرمایه‌گذاری در اقتصاد دانش‌بنیان شاهد هستیم؛ به طوری‌که برای ۱۱ سکوی تامین مالی جمعی موافقت اصولی صادر شده و ۴ سکو در حال ارائه خدمات خود هستند. همچنین ۷ سکو در آینده فعال خواهد شد.

ستاری، با اشاره به حضور ۱۹ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی در بورس گفت: ارزش این صندوق‌های سرمایه‌گذاری بالغ بر ۴۲۰۰ میلیارد تومان است و تعداد مراکز هوشمند احراز هویت بورسی که با فناوری بومی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه هوش مصنوعی راه‌اندازی شده‌اند به بیش از ۲۹ شرکت رسیده است که در مدتی کوتاه، همکاری با شرکت سپرده‌گذاری بورسی، بیش از ۶ میلیون نفر احراز هویت دیجیتال شدند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با تاکید بر این‌که زیست‌بوم نوآوری، برای پیوستن به اقتصاد کشور باید از راه‌کارهای مالی نوآورانه بهره ببرد، ادامه داد: ازیست بوم نوآوری امروز سهم قابل توجهی را از اقتصاد به خود اختصاص داده است. برای گسترش این سهم باید راهکارهای نوین تامین مالی، فراتر از روش‌های پیشین به کار بسته شود.

وی افزود: بخش عمده تامین مالی این شرکت‌ها باید از وام و شیوه‌های قدیمی سرمایه‌گذاری به روش‌های نوینی چون تامین مالی جمعی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر روی بیاورد و بازار بورس، یک بستر بسیار مناسب برای تامین مالی این کسب و کارها به شمار می‌رود.

برترین کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی

ستاری، با اشاره به فعالیت توانمندترین شرکت‌های دانش‌بنیان آسیا و منطقه، پیامی روشن برای اهمیت و اثربخشی سرمایه‌گذاری روی این کسب و کارها است، گفت: این شرکت‌ها در ساخت و تولید انبوه پیشرفته‌ترین فرآورده‌هایی که تنها۴۰چند گرم آن، ارزش میلیون دلاری دارد ارزشمندی خود را به اثبات رسانده و ضمن تامین نیاز کشور، ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کرده‌اند.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، این شرکت‌ها میلیون‌ها دلار در حوزه تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند. پس با ظرفیت خارق‌العاده‌ای در اقتصاد مواجه هستیم که از نوآوری به عنوان مهم‌ترین سرمایه خود بهره می‌برند.

ستاری، با بیان این‌که شرکت‌های جدیدی این شرکت‌ها را که متکی به نوآوری به عنوان مهم‌ترین دارایی نامحدود هستند قیمت‌گذاری می‌کنند، ادامه داد: چنین کسب و کارهایی‌که دارایی فیزیکی ندارند، نیازمند سازوکارهای نوینی در ارزش‌گذاری و سرمایه‌گذاری هستند و خوشبختانه چند شرکت در این حوزه که از بخش خصوصی هستند، خدمات ارزش‌گذاری ارائه می‌دهند.

وی، با اشاره به پذیره‌نویسی صندوقی برای سرمایه‌گذاری و حمایت از نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان در بازار بورس، گفت: اتفاقات خوبی در حوزه رونق این کسب و کارها در بازار بورس در حال تحقق است و به زودی صندوق رشد یکم پیشگام با سرمایه اولیه ۲۴۰ میلیارد تومان پذیره‌نویسی می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به این‌که بازار دارایی‌های فکری، فراتر از فرهنگ جامعه است و باید زمینه‌های فرهنگی رونق آن فراهم شود، بیان کرد: و این که یک اختراع سرمایه‌گذاری شود در دنیا نیز تازه است و باید فرهنگ‌سازی شود ولی این حوزه نیز رشد خوبی داشته و اکنون آماده توسعه است. همچنین بازار انرژی یک اتفاق خوب است که شرکت‌های نو را توسعه می‌دهد و جوانان زیادی را در حوزه‌های فنی و مهندسی مشغول به کار کند.

انرژی ایران شاخص معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری هوش مصنوعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر