کد خبر: 1037937 A

شهردار تهران در نشست خبری؛

شهردار تهران گفت: اصلی ترین پروژه ما تغییر پارادایم و خروج از بن بست اداره شهر تهران بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «پیروز حناچی» شهردار تهران در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک حلول ماه رجب و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: در دوره جدید، به مردم قول هایی را داده بودیم، انتقاد می کردیم و معتقد بودیم این روند اداره شهر ما را به بن بست خواهد رساند، چرا که عارضه هایی که ایجاد شده، تبعات بسیار سنگینی دارد.

او ادامه داد: موقع آن بود که تغییر پارادایمی را در اداره امور شهر داشته باشیم و اصلی ترین پروژه ما همین بوده است. ما ضوابط باغات را اصلاح کردیم، بازبینی طرح تفصیلی منطقه ۲۲ را به نتیجه رساندیم و از همه مهمتر سیستم صدور پروانه را منطبق با طرح تفصیلی کردیم.

او افزود: این به معنای عدم انجام تخلف نیست، اما دیگر پروانه ای برخلاف طرح تفصیلی و درج در سیستم صادر نمی شود و هیچ ملکی بدون پروانه ساخته نمی شود.

حناچی افزود: ادعا می کنیم قولی که برای ایجاد انضباط در حوزه شهرسازی داده بودیم را محقق کردیم.

او با بیان اینکه برای این عمل دو اقدام انجام شده است، گفت: دو لایحه منابع مالی پایدار و مالیات بر ارزش افزوده به مجلس ارسال و به تصویب رسید و امیدواریم و انتظار داریم که این دو لایحه که منابع مالی پایدار برای شهرداری ها را تعیین تکلیف می کنند به تصویب برسد.در مجلسی با این حجم از اعضا در فراکسیون شهری حداقل انتظار به نتیجه رسیدن این موضوع است که از اصلی ترین موضوعات شهرداری هاست.

شهردار تهران گفت: قولی که در حوزه برنامه ریزی شهری و در ابتدای دوره داده بودیم را تلاش کردیم به نتیجه برسانیم. شرایط سختی را برای خود فراهم کردیم و تراکم فروشی برای ما کاری نداشت اما قابل استفاده نبود چرا که معنای آن کاهش کیفیت شهری و افزایش ترافیک است که قابل ادامه نیست و امیدواریم این روش به شیوه ای با کمک شما تثبیت شود تا کسی جرات نکند از آن عدول کند.

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، در مورد شکایت شهردار اسبق تهران از شما در پرونده املاک در اختیار غیر شهرداری گفت: ابتدا گزارش مختصری می دهم. ما دو هزار و ۸۴ ملک در اختیار غیر داشتیم و ۱۹۰۴ ملک له استناد بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری می تواند به بخش ها کمک کند. ۱۸۰ ملک در بهره برداری مسکونی مورد استفاده قرار گرفته است. ۹۲۴ ملک در حوزه اجتماعی با نظارت مستقیم شهرداری فعالیت می کنند.

حناچی ادامه داد: ۵۸ ملک در اختیار نهادهای عمومی همکار است. ۹۵ ملک منطبق با بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها است. ۲۳۹ ملک در دست بررسی است.

شهردار تهران گفت: همکاران ما تاکنون ۴۴۴ ملک را بازپس گیری کردند و ۷۶۸ ملک باید تخلیه و بازپس گیری شوند که در حال انجام است. البته اینها آمار دینامیک است و دائما در حال تغییر است.

تاکنون کسی از من شکایت نکرده است

او در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا درخصوص پرونده عیسی شریفی و تقبل پرداخت خسارت ۵ هزار میلیاردی به شهرداری تهران گفت: پرونده در دادستانی نیروهای مسلح درحال بررسی است و ما هم شاکی پرونده و منتظر رای هستیم. رای بدوی صادر شده و هنوز ابلاغیه ای  برای ما نیامده است.

شهردار تهران در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه اعضای شورا از بی توجهی شهرداری به تذکرها گلایه هایی دارند، چرا بی توجهی می شود و به نظر شما این تذکرها در پیشبرد اهداف شهر چقدر موثر هستند؟ گفت: یکشنبه گذشته گزارشی ارائه شد و مقایسه ای در بین تذکرات دوره قبل و دوره حاضر داشتیم و به طور متوسط از ۷۳۰ تذکر در سال اکنون در حدود ۳۰۰ تذکر داشتیم. تذکر تنها روش اظهار سوال توسط اعضای شورا از بدنه مدیریت شهری است که خیلی از آنها مخاطب ما نبودیم.

حناچی گفت: بسیاری از این سوال ها توضیح و یا تشکر  بود و در حال پاسخگویی هستیم. سوال حق نمایندگان شورای شهر است. مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد و حجم سوالات است که در مواردی نیارمند بررسی های  کارشناسی و طولانی است.

او تاکید کرد که پاسخ به سوالات از اقدامات جاری ما است و در حال انجام است.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره بازداشت شهرداران دو منطقه تهران گفت: موضوع در حد اتهام است و نمی توانیم به صورت قطعی بگوییم اتفاقی افتاده است و ماجرا هنوز خاتمه پیدا نکرده، چون امر خاتمه پیدا کرده بود با قرار وثیقه آزاد می شدند.

حناچی گفت: اتهامات جدی مطرح است که سوالات ما نیز هست. اما پرونده در مرحله بازپرسی است و تا زمانی که رسیدگی قضایی صورت نگرفته ترجیح می دهم قضاوت نکنم.

شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره به تعویق افتادن رونمایی از قطار ملی گفت: سه واگن را دوستان آماده کرده بودند و قرار بود در ۲۲ بهمن رونمایی شود که تراکم برنامه‌ها و تعطیلی آخر هفته مانع از این قضیه شد. از طرفی قصد داشتیم که افتتاح دیگری در کنار این موضوع انجام گیرد بنابراین ان‌شاءالله رونمایی از قطار ملی در اسفند انجام می‌شود.

او ادامه داد: مسأله قطار ملی اتفاق بزرگی است و تا قبل از این وجود نداشت. شاسی، قطعات، سیستم برق و ترمز قطار ملی در داخل ساخته شده و قضیه امیدوارکننده‌ای است.

حناچی در ادامه درباره سرانجام آزادسازی اوراق مشارکت گفت: اوراق مشارکت سال ۹۸ تاکنون به مبلغ هزار میلیارد تومان دریافت شده و از وزیر کار در همین جا تشکر می کنم. الان ۵۰۰ میلیارد که عمدتا مربوط به اتوبوسرانی است در حال پیگیری است و انشالله به زودی حل می شود.

شهردار تهران افزود: واقعیت این است که دیگر زور ما نمی رسد تا حمل و نقل عمومی را مثل سابق پشتیبانی کنیم. تا پیش از کرونا بیش از ۵ میلیون نفر درگیر موضوع حمل و نقل عمومی هستند و روزانه فقط ۴.۵ میلیون نفر از مترو و اتوبوس استفاده می‌کنند و اگر تاکسی هم در نظر بگیریم و شرایط کرونا نباشد به هر حال آمار بسیار زیاد است. حمل و نقل موضوعی حاکمیتی است و اصلی ترین کمکی که برای انجام آن از دولت می گرفتیم اوراق مشارکت است و باید راهی برای آن پیدا کنیم.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره دستاورد طرح کاپ و طرح جامع مدیریت پسماند گفت: طرح کاپ و طرح جامع پسماند شهر تهران در دل همدیگر هستند و هدف اصلی تولید زباله کمتر است تا حداقل زباله ممکن دفن شود.

او گفت که ایستگاه های میانی حمل زباله در این مدت توسعه پیدا کرده است و ادامه داد: جهت گیری عمومی ما درست است و روزی که شهرداری تهران را تحویل گرفتیم ۷ هزار تن زباله به سمت آرادکوه حمل می شد که براساس آخرین آمار میزان حمل به ۵ هزار و ۳۰۰ تن کاهش یافت.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه جهت گیری عمومی ما درست است گفت: در بحث آموزش مشکلات زیادی برای همراهی مردم داریم و در روش هایی که بتوانیم تاثیرگذاری اجتماعی را بالا ببریم دارای نقص هستیم.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه میزان از رد مال عیسی شریفی، قائم مقام شهردار اسبق مربوط به شهرداری است و به خزانه باز می گردد؟ گفت: چون پرونده در نیروهای مسلح بررسی شده ما اطلاعات لازم  را با جزئیات نداریم اما ما هم جزو شاکیان آن پرونده هستیم.

حناچی در پاسخ به سوال دیگری درباره وعده افتتاح هر ماه یک  ایستگاه مترو گفت: اگر پول اوراق مشارکت می رسید هر ماه یک ایستگاه افتتاح می کردیم با این حال تا پایان سال چند ایستگاه مهم افتتاح خواهد شد. 

شهرداد تهران در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه سرانجام بازگشایی درب های پادگان ۰۶ بر روی مردم چه شد؟ گفت: نظر ما درباره پادگان ۰۶ همان است که گفتیم ولی به نظر می رسد ارتش خود می خواهد موزه داری کند و تقاضایشان این است که ما خودمان این کار را کنیم. این کار شاید به مصلحت نباشد و اگر آنچه ما می خواستیم اتفاق نیفتد تمامی مصوباتش باطل می شود.

شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره گودهای پرخطر پایتخت گفت:  تعداد گودهای رها شده ۲۴۹ گود است که مورد جماران یکی از گودهای پرخطر بود و اجازه ساخت هم دادیم که از وضعیت خطر در بیاید، اما بعد از اخطارهای شهرداری ده گود پرخطر مقاوم سازی نشد که با هماهنگی دادستانی آنها را پر کردیم.

شهردار تهران با بیان اینکه برای ۱۲ گود پرخطر اخطار داده شده است ادامه داد: برای این موضوع لایحه ای هم به شورای شهر داده شده است. آخرین حادثه گودهای پرخطر در منطقه ۱۷ بود و سه روز بود که شهردار منطقه را عوض کرده بودیم، با هوشمندی همکاران در شهرداری خیلی زود افرادی که در معرض خطر بودند تخلیه شدند و آن حادثه می توانست خسارات جانی بیشتری داشته باشد.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا اسامی ساختمان‌های پرخطر تهران به صورت عمومی در معرض دسترس شهروندان قرار نگرفت، اظهار داشت: تاکنون 30 هزار پلاک خطرزا در تهران شناسایی شده که اگر اسامی این پلاک‌ها را بارگذاری کنیم و در دسترس همه قرار گیرد فضا ایجاد می‌شود که برخی این املاک را ارزان بخرند و سوءاستفاده اقتصادی کنند و یک بازار غیررسمی در این موضوع ایجاد می‌شود.

حناچی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سامانه شفافیت و در دسترس قرار گرفتن مناقصات شهرداری وجود دارد، گفت: این سامانه مشکلی ندارد و مناقصات به راحتی در آن قرار می‌گیرد. اینکه این سامانه را مورد انتقاد قرار دهیم بی‌انصافی است چرا که در گذشته اصلا چنین سامانه‌ای وجود نداشت.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره ناایمن بودن ساختمان عروس در خیابان جمهوری و برداشته شدن ستون‌های آن که ساختمان را به شدت ناایمن کرده است، یادآور شد: این یک موضوع خاص است و معمولا مسئولیت ایمنی ساختمان‌ها با مالکین است. برای مثال اگر مالک در خارج از کشور باشد مسئله باید به شکل خاص پیگیری شود.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه ریشه بسیاری از مشکلات در شهرداری‌ها عدم به‌روز‌رسانی قوانین است، تاکید کرد: قانون شهرداری‌ها عمدتا مربوط به زمانی بود که دولت متولی شهرداری بوده و اکنون اجرای برخی از قوانین امکانپذیر نیست و باید به‌روزرسانی شود.

حناچی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چه بودجه‌ای برای رنگ‌آمیزی شهر در نظر گرفته شده و تهران را چه رنگی می‌بینید، گفت: به نظرم تهران خاکستری است و برای تغییر شهر باید الگوسازی شود. در همین زمینه با همکاری مردم نمونه‌هایی را انتخاب کردیم که کم‌هزینه و پربازده بوده است اما برای اینکه این مسئله تبدیل به جریان شود، نیاز به حضور بیشتر مردم داریم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای کاندیدا شدن در انتخاب ریاست جمهوری دارید، بیان داشت: بعضا شهرداران با توجه به گستردگی مدیریتی در شهر در معرض کاندیدا شدن هستند و این مسئله تنها مختص به ایران نیست اما من برنامه‌ای برای کاندیدا شدن ندارم.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال که گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه شهرداری قصد دارد با استفاده از فضای شهرها وارد قضیه انتخابات شود، گفت: این مسئله درست نیست و ما تلاش می‌کنیم که اداره شهر را از مسائل سیاسی دور کنیم و سیاست در مسئله شهر سایه نیندازد.

حناچی در پاسخ دیگری مبنی بر اینکه آیا افراد جدیدی در شهرداری به دنبال بازداشت دو شهردار مناطق دستگیر خواهند شد، تاکید کرد: شهرداری سازمان طویلی است و نمی‌توانیم قسم بخوریم که دیگر دستگیری نداریم البته که در شناسایی فساد جلوتر هستیم و اگر چنین اتفاقی رخ دهد قطعا برخورد خواهیم کرد.

وی درباره تعطیلی سامانه 1888 در روزهای پنجشنبه و جمعه یادآور شد: رسیدگی به شکایات و اقدامات عاجل از طریق سامانه 137 انجام می‌شود و پس از آن طرح شکایت با 1888 صورت می‌گیرد.

شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره اصل عوارض از پل‌ها و اتوبان‌ها گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله مالزی از این قضیه استفاده می‌کنند و این اقدام توسط بخش خصوصی انجام می‌شود اما اجرای آن در شهرهای کشور ما به راحتی امکانپذیر نیست مگر پروژه‌ خاصی مانند اتوبان تهران- شمال باشد.

حناچی در خصوص ساخت و ساز در محله جماران اظهار داشت: درباره محدودیت ارتفاعی جماران طرحی توسط یک تیم دانشگاهی تهیه شد که در مجموع از طرح‌های قبلی بهتر بود و حتی کریدور بصری نیز در این زمینه در نظر گرفته شد و همه پلاک‌ها تعیین تکلیف شده است.

وی ادامه داد: عمده بحث در مورد جماران درباره یک پلاک است که رأی دیوان عدالت را دارد و شامل همه طرح نیست.

شهردار تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر