کد خبر: 1036964 A

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز واکسینه شدن ۳ هزار نفر واکسینه شدند، از واکسیناسیون بیش از یک میلیون نفر تا پایان سال خبر داد.

به گزارش ایلنا، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در اولین روز از آغاز واکسیناسیون کرونا با بیان اینکه هیچ فرقی بین مسئولان و مردم عادی نیست و همه بر اساس اولویت‌بندی واکسن دریافت می‌کنند، گفت: امروز حدود ۳ هزار نفر واکسن کرونا تزریق کردند و دوز دوم واکسن کرونا ۲۱ روز بعد تزریق می‌شود که با دوز اول متفاوت است. 

وی با بیان اینکه اثربخشی واکسن کرونا ۹۱.۶ درصد است، ادامه داد: این واکسن بیش از ۹۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند و تا ایمنی نهایی یک تا ۱.۵ ماه زمان نیاز است. افراد بعد از واکسیناسیون باید همچنان ماسک بزنند زیرا برای شکست کرونا و ایمنی جمعی باید بیش از ۵۰ میلیون نفر واکسینه شوند. 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: همه اطلاعات واکسیناسیون در اختیار همه خواهد بود و افراد به زودی می‌توانند از اولویت خود با خبر شوند. هدف‌گذاری ما واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در فاز نخست تا پایان سال ۹۹ است. 

رییسی با بیان اینکه ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر سالمند داریم که بالای ۶۵ سال هستند، تصریح کرد: این افراد در اولویت دوم و گروه ۱۶ تا ۶۴ سال با بیماری زمینه‌ای در اولویت بعدی قرار دارند. ۳۰ بهمن ۱۰۰ هزار دوز و ۱۰ اسفند ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی روسیه وارد خواهد شد. 

وی با بیان اینکه واکسن اسپوتنیک وی از نظر کم عارضه بودن و اثربخشی جزو سه واکسن برتر دنیاست ادامه داد: ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از کواکس خریداری کرده‌ایم و واکسن استرازنکا تولید هند از سبد کواکس تا حدود یک ماه دیگر وارد خواهد شد. 

به گفته وی تعهدنامه کتبی برای عوارض واکسن از مردم گرفته نمی شود و واکسن کرونا داوطلبانه و رایگان تزریق می‌شود.

رییسی با بیان اینکه اول واکسن پاستور، بعد رازی و بعد برکت به دست ما خواهد رسید، خاطرنشان کرد: فاز یک واکسن برکت به پایان رسیده است و این واکسن در انتظار مجوز آغاز فاز ۲ قرار دارد و اواخر بهار به تولید نیمه صنعتی و تیر ماه تولید صنعتی خواهد رسید. واکسن وزارت دفاع در آستانه دریافت مجوز فاز انسانی قرار دارد.


 

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر