کد خبر: 1036630 A

اعضای شورای شهر تهران شهرداری تهران را ملزم به ثبت میراث طبیعی کوه بی‌بی شهربانو کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بررسی طرح الزام شهرداری تهران به ثبت میراث کوه بی بی شهربانو در دستور کار جلسه امروز شورای شهر تهران قرار گرفت. 

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون محیط زیست، سلامت و خدمات اجتماعی با قرائت گزارش کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و سلامت و محیط زیست گفت: تهران ظرفیت‌های مختلفی دارد که بخشی از آن ظرفیت‌های طبیعی و ارزشمندی است که به عنوان میراث شهر محسوب می‌شوند و باید سازو کاری برای حفظ آن فراهم شود. 

او افزود: در تهران با توسعه‌ای که پیدا کرده، بخشی از  میراث طبیعی در شمال تهران مورد تعرض قرار گرفته است. 

نوری با بیان اینکه بخشی از این میراث در جنوب تهران نیز مورد تعرض قرار گرفته است، ادامه داد: با مجوزهایی که برای معادن صادر می‌شود و یا ساخت و ساز جنوب نیز مورد تعرض قرار گرفته‌اند. از این روی پیشنهادی مبنی بر الزام شهرداری به ثبت میراث طبیعی کوه بی بی شهربانو ارائه شد. 

او افزود:‌ این مکان به عنوان یک ارزش طبیعی و تاریخی محسوب می‌شود و باید سازوکار حفاظت و حراست از آن فراهم شود. 

صدراعظم نوری تاکید کرد که اگر این طرح به تصویب برسد تعادلی در توجه به میراث طبیعی و ارزشمند شمالی و جنوبی تهران ایجاد می‌شود.

به گزارش ایلنا، کلیات این طرح با ۱۶ رای موافق اعضای شورای شهر به تصویب رسید.

در ادامه احمد مسجد جامعی پیشنهاد داد تا با توجه ویژه‌ای که به این میراث می‌شود و در اطراف آن کارخانه سیمان وجود دارد که تهدیدی برای آن است تا زمان ثبت این میراث از هرگونه ساخت و سازها و برداشت صنایع پیرامون بی بی شهربانو  جلوگیری شود.

به گزارش ایلنا، این پیشنهاد با ۱۵ رای موافق اعضای شورای شهر به تصویب رسید.

زهرا ساخت و ساز شورای شهر تهران شهرداری شهرداری تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر