کد خبر: 1036283 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران با اشاره به تغییر سیستم تهویه قطارهای مترو گفت: در سیستم جدید هواساز قطارها از زیر صندلی‌ها به بیرون مکیده می‌شود و هوای تازه از بیرون وارد واگن‌ها می‌شود. با این اقدام چرخش هوا را محدودتر کردیم تا هوای بیرون وارد و هوای داخل قطارها خارج شود تا بیشترین جابجایی و تهویه را داشته باشیم.

«فرنوش نوبخت» مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اخباری مبنی بر محدودیت اتباع خارجی در شارژ بلیت مترو گفت: هیچ محدودیتی برای شارژ بلیت مترو اتباع خارجی مقیم ایران ایجاد نشده است. تمامی کارت بلیت‌ها در حال شخصی‌سازی هستند و خارجی‌های مقیم کشور نیز کارت اقامت دارند که کد دارد و می‌توانند با این کد در باجه‌های مترو نسبت به شارژ بلیت اقدام کنند. 

او با بیان اینکه به دلیل شرایط کرونایی و برنامه‌هایی که بمنظور شناسایی بیماران احتمالی در ایستگاه‌های مترو منظور شده افراد حتما باید کارت شناسایی داشته باشند، گفت: این ضرورت برای سلامتی همه شهروندانی است که از مترو استفاده می‌کنند و هیچ محدودیتی نیز وجود ندارد. 

هیچ محدودیت و استثنائی برای ورود به مترو وجود ندارد

نوبخت افزود: هر فرد خارجی شماره پاسپورت، کد اقامتی و یا یک کد شناسایی دارد که همان را باید در باجه‌ها تحویل دهد و ثبت شود. 

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران با بیان اینکه این طرح اکنون در فاز اختیاری در حال اجرا است، گفت: هیچ محدودیتی وجود ندارد و هیچ قاعده استثنائی هم ایجاد نشده است و هیچ مشکلی برای ورود به ایستگاه‌های مترو نیز وجود ندارد. 

نوبخت با بیان اینکه افراد می‌توانند به ایستگاه‌ها مراجعه و این موضوع را بررسی کنند و گفت: ما با همه همکاری می‌کنیم و مهمانان و افراد مقیم در کشور نیز برای ما محترم هستند و به دنبال اذیت کردن کسی نیستیم. 

او ادامه داد: اتباع و خارجی‌ها نیز می‌توانند برای خرید بلیت تک سفره اقدام کنند و یا از باجه‌ها نسبت به شارژ کارت بلیت خود اقدام کنند و هیچ مشکلی وجود ندارد. 

او در پاسخ به این سوال که این اقدام چه تاثیری در شناسایی بیماران کرونایی داشته است، گفت: این اقدام تازه شروع شده است و تاثیر آن به مرور زمان مشخص خواهد شد. آمار به بانک‌های اطلاعاتی ارائه می‌شود و اقدامات بعدی انجام می‌شود. هنگامی که برای اجباری کردن استفاده از ماسک نیز اقدام کردیم، با مخالفت‌های زیادی روبرو شدیم، اما برای عبور از بحران کرونا این اقدامات مهم است و توجه به سلامت شهروندان بسیار ضروری است. 

تغییر سیستم تهویه قطارهای مترو

نوبخت درباره ضدعفونی و وضعیت تهویه قطارها گفت: ضدعفونی انجام می‌شود و در سیستم هواکش داخل قطارها تغییراتی ایجاد شده است. در سیستم جدید هواساز قطارها از زیر صندلی‌ها به بیرون مکیده می‌شود و هوای تازه از بیرون وارد واگن‌ها می‌شود. با این اقدام چرخش هوا را محدودتر کردیم تا هوای بیرون وارد و هوای داخل قطارها خارج شود تا بیشترین جابجایی و تهویه را داشته باشیم. 

او در پاسخ به سوال دیگری درباره نشست مسئولان مترو با نمایندگان دستفروشان گفت: دستفروشان واقعیت جامعه هستند و باید به مساله آن‌ها به صورت واقع بینانه پرداخت. در کنار اینکه مقابله می‌کنیم اما مساله آن‌ها را به عنوان یک موضوع اجتماعی بررسی می‌کنیم. ارگان‌های دیگر باید ورود کنند تا در ساماندهی و ایجاد شغل برای آن‌ها اقدام کنیم. 

آمار دستفروشان مترو کمتر شده است

نوبخت افزود: شهروندان در این زمینه از ما انتظار دارند، اما به مساله دستفروشان نیز باید رسیدگی شود و اوضاع تحت کنترل است. 

نوبخت درباره افزایش آمار دستفروشی در مترو گفت: ارقام متفاوت است. آمار مسافران مترو در یک سال گذشته و پس از شیوع کرونا نصف شده است و در کنار آن آمار دستفروشان نیز کمتر شده است، چرا که مردم مانند گذشته رغبت به خرید ندارند و با توجه به شرایط اقتصادی مردم با احتیاط خرید می‌کنند. 

او با بیان اینکه ورود دستفروشان به کابین بانوان زیاد شده است، گفت: دستفروشان نباید به کابین بانوان وارد شوند و امیدواریم آقایان حریمی که برای آن‌ها ایجاد شده را محترم بدانند. 

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو درباره امنیت مترو تهران گفت: بر امنیت اجتماعی مترو نظارت می‌شود و تلاش می‌کنیم این تکلیف را انجام دهیم و ارباب رجوع خود را عزیز و محترم بدانیم. 

تلاش برای دریافت وام ستاد کرونا و پرداخت حقوق کارگران

نوبخت درباره پرداخت مطالبات کارگران مترو گفت: در تلاش هستیم که بتوانیم حقوق کارگران را در پایان سال پرداخت کنیم. مترو تهران به پول نیاز دارد و در حال رایزنی هستیم تا به منابع مالی دست پیدا کنیم. ستاد ملی مبارزه با کرونا بودجه‌ای را مصوب کرده است و در تلاش هستیم تا بتوانیم آن بودجه را در قالب یک وام دریافت کنیم.

مدیر عامل شرکت بهره‌برداری مترو گفت: اگر بتوانیم این وام را تا پایان سال دریافت کنیم جای امیدواری است که بتوانیم مطالبات پیمانکاران را پرداخت کنیم و این سال سخت را به پایان رسانیم. البته که پرداخت حقوق منوط به دریافت وام نیست، اما با این کمک، مشکلات ما حل خواهد شد.

جامعه ماسک مترو مدیر عامل شرکت حقوق کارگران فرنوش نوبخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر