کد خبر: 1032396 A

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری فردی که با ایجاد درگاه جعلی خرید شارژ، به ارای خردی ۵۰ هزار ریالی، ۵۰۰ میلیون ریال سرقت کرده بود، خبر داد.

به گزارش ایلنا، سرهنگ «داود معظمی گودرزی» اظهار داشت: یکی از شهروندان به پلیس فتا پایتخت مراجعه و اظهار داشت، قصد خرید ۵۰ هزار ریالی در فضای مجازی داشته است که با ثبت اطلاعات کارت عابر بانکش مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال از حساب بانکی‌اش برداشت شده است. 

وی عنوان کرد: شاکی توضیح داد: برای خرید شارژ در موتورهای جستجوگر در حال جستجو بوده و بدون توجه به آدرس سایت طراحی شده، با این تصور که اطلاعات کارت بانکی خود را در سایت رسمی و معتبر ثبت می‌کند، برای خرید شارژ اقدام کرده است، در حالی که سایت مذکور، شبیه‌سازی شده سایت اصلی بوده و در دام کلاهبرداران اینترنتی افتاده است. 

رئیس پلیس فتا ابراز داشت: رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار گرفت و تیمی از مهندسان پلیس فتا، اقدامات پلیسی خود را در این زمینه آغاز کردند، کارآگاهان طی بررسی‌های انجام شده موفق به شناسایی مجرم در فضای مجازی شدند و با تحقیقات تکمیلی متوجه شدند که شهروندان دیگری نیز به همین شیوه در دام کلاهبرداری قرار گرفته اند. 

سرهنگ گودرزی تصریح کرد: هویت متهم ومخفیگاه وی در حومه شهر تهران شناسایی شد و با هماهنگی‌های قضائی متهم با دستگیر و به پلیس فتا تهران بزرگ انتقال یافت. 

این مقام سایبری خاطر نشان کرد: متهم پس از دستگیری با سخنان گمراه کننده قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و روبه‌رو شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع‌آوری گردیده لب به سخن گشود و به برداشت غیر مجاز از حساب شهروندان اعتراف کرد. 

رئیس پلیس فتا به شهروندان توصیه کرد: برای انجام یک خرید اینترنتی موفق حتما از سایت‌های دارای نماد اعتماد الکترونیک استفاده کنند و آدرس url سایت موردنظر را حتی المقدور بصورت دستی وارد نمایند و پیامک رمز یکبار مصرف که حاوی اطلاعاتی از تراکنش شامل مبلغ، نوع تراکنش و… می‌باشد را با خرید اینترنتی خود مطابقت دهند، همچنین در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www. cyberpolice. ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری با ما درمیان بگذارید.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر