کد خبر: 1030132 A

خطیب‌زاده:

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پس از شیوع کرونا هیچ پدیده ای در دنیا نمی توانست اینگونه به ما بگوید که باید جهانی فکر کرد و محلی عمل کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در آیین اختتامیه جایزه جهانی خشت طلایی تهران گفت: خرسندم که بعد از ماه‌ها پرده نشینی فرصتی پیش آمد که از پرده بیرون بیایم و در جمع مفصل‌تری میزبان عزیزان باشیم.

او ادامه داد: به عنوان فرزند و متولد تهران مفتخرم که تهران میزبان چنین جشنواره‌ای است. کم می‌شنویم که تهرانی‌ها اینچنین دور هم جمع شوند و از همدیگر تعریف کنند اما من به عنوان یک تهرانی همواره گفتم، دربند، درکه، شاه عبدالعظیم، هفت چنار و جنوب و شرق و غرب تهران یادآور یک شهر پویا است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: امروز درمورد پاندمی کرونا بسیار صحبت شد. یک اصل اساسی در دیپلماسی وجود دارد که باید جهانی فکر کرد و محلی عمل کرد. شاید هیچ پدیده‌ای در دنیا نمی‌توانست اینگونه به ما بگوید که باید جهانی فکر کرد و محلی عمل کرد.  هیچ پدیده جهانی نتوانست به ما بگویید که چقدر سرنوشت ما به هم پیوسته است.

خطیب زاده ادامه داد: هیچ پدده ای به این حد نتوانست بگوید که چقدر سرنوشت سلامت، فرد، محیط و شهر ما به هم پیوسته است. این تناقض نمایی است که به روشنی می گوید چگونه باید جهانی فکر کرد و محلی عمل کرد‌. شهر سالم به عنوان شهریت سالم تنها یک مفهوم در دیپلماسی برای ما دارد و آن این است که بتوانیم  از بستر نگاه جهانی در فضای محلی استفاده کنیم‌.

او با بیان اینکه سه نظریه پس از پاندمی دنیای در حال گزار  شکل گرفت، گفت: با شیوع پاندمی سه نظریه مطرح شد. یک اینکه آیا این نقطه پایانی بر جهانی شدن است؟ آیا آنچه که در جهان رخ می داد با این پاندمی سرعت گرفته؟ و نظریه سوم نیز این بود که این پاندمی می‌آید و می‌رود و تاثیری نخواهد داشت.

خطیب زاده گفت: در بسیاری از حوزه‌ها تغییرات راهبردی و دائمی خواهد بود، مانند استفاده از فضای مجازی و غیرسنتی در ارتباطات و تامین سلامت روانی جامعه و این نهادینه ترین حالت در دنیای کنونی است. در برخی از حوزه‌ها نیز برخی از گذاره‌های قدیمی ارزش خود را بیشتر نشان داد و آن گفت و گو است که  بستر دیپلماسی جهانی است.

او افزود: وزارت خارجه به عنوان دستگاه حاکمیتی مسئول دستگاه دیپلماسی شهری شهرداری را یکی از نهادهای مسئول همراه خودش دیده است. دیپلماسی شهری یکی از بسترهای جدی همکاری و گفت و گوی تمدن‌ها بین شهرها و کشور است و حضور نمایندگان کشورهای مختلف جهان نیز موعید آن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر