کد خبر: 1027258 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: فاز دوم مطالعه بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا در کشور کوبا طی می‌شود و فاز سوم را در آینده نزدیک و با انتقال دانش فنی و با نام پاستور در کشور آغاز خواهیم کرد که امیدواریم مصرف این واکسن تولید مشترک را در اواسط بهار داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت با اشاره به برنامه ریزی برای واکسیناسیون کرونا در کشور بیان کرد: با توجه به اینکه هفته‌ گذشته هم، هفته‌ سختی برای دنیا بود و ما امیدوارم قبل از ۲۲ بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را شروع کنیم، اما تا زمانی که مطمئن‌ترین و بی‌خطرترین واکسن را نتوانیم به کشور وارد کنیم، وارداتی نخواهیم داشت و چانه زنی های ما به دلیل این است که موثرترین واکسن را وارد کشور کنیم و درباره واکسن کوواکس سازمان جهانی بهداشت نیز قرار بر این بوده از فوریه توزیع واکسن در کشورهای هدف از جمله کشور ما شروع شود.

وی ادامه داد: تست واکسن ایرانی ما در مجموعه برکت مراحلش را سپری می‌کند و واکسن مجموعه موسسه رازی هم اجازه تست بالینی گرفت و هفته آینده از شروع اولین فاز واکسن ساخت داخل در رازی رونمایی خواهد شد و همچنین در مورد تولید مشترک ایران و کوبا بابد بگویم این مجموعه که با انتقال دانش فنی در کوبا و در انستیتو پاستور در حال انجام است.

نمکی افزود: فاز دوم مطالعه بالینی را در کشور کوبا طی می‌شود و فاز سوم را در آینده نزدیک و با انتقال دانش فنی و با نام پاستور در کشور آغاز خواهیم کرد که امیدواریم مصرف این واکسن تولید مشترک را در اواسط بهار خواهیم داشت.

وی در مورد ویروس جهش یافته‌ی انگلیسی بیان کرد: بعد از آن پنج مورد از ابتلا به این ویروس که پیش از این اعلام کرده بودم، یک مورد هموطن که از انگلیس بازگشته بود و در یکی از بیمارستان‌های دولتی تحت نظر بود، شناسایی شد و اطرافیانش هم تحت کنترل و رصد قرارگرفتند و گزارش مورد جدیدی نداریم.

وزیر بهداشت با اشاره وضعبت شیوع کرونا در کشور گفت: ۸۴فوتی جدید کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته داشتیم و بر اساس آخرین آمار در کشور طی ۲۴ ساعت کذشته ۸۴ مرگ داشتیم که کاهش مرگ‌ها به سمت دو رقمی فعلا ثابت مانده است.

وی ادامه داد: امروز ۱۰ نقطه قرمز در استان مازندران داریم و این ۱۰ نقطه قرمز استان مازندران به سمت رنگ نارنجی پیش می‌رود، در کل کشور ۱۰ شهر قرمز، ۲۳ شهر نارنجی، ۱۶۴ شهر زرد و ۲۵۱ شهر آبی داریم.

نمکی افزود: در طول یک سال گذشته کادر بهداشت و درمان بدون لحظه‌ای درنگ در مقابل این ویروس ایستادند و کاهش یک مرگ در ایران معادل این است که در کشوری با زیرساخت مجهز و امکانات مالی ۱۰۰۰ مرگ را کم کنیم و متاسفانه عده‌ای با عدم رعایت پروتکل‌ها چه در سفرها و برخی مراسم‌ها، این دستاورد را ذره ذره به قربانگاه می‌برند و این مایه دلشکستگی و اندوه همکاران من است من تقاضا می‌کنم اگر اتفاقی افتاده که تاثیر آن را روزهای بعد می‌بینیم، از آن مراقبت کنیم.

 

ویروس کرونا سعید نمکی واکسن کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر