کد خبر: 1027036 A

مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران از افزایش سه برابری مراجعه تاکسی ها به مراکز معاینه فنی تهران در پی رایگان شدن معاینه فنی تاکسی ها در هفته هوای پاک خبر داد.

به گزارش ایلنا، حسین مقدم، مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران گفت: به مناسبت هفته هوای پاک با رویکرد اهمیت انجام معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا، حمایت از رانندگان محترم تاکسی و تشویق و ترغیب ایشان به استفاده از خدمات مراکز معاینه فنی شهر تهران با تدبیر معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مشارکت ستاد معاینه فنی و سازمان تاکسیرانی در تامین هزینه‌های آن، مراجعه اول معاینه فنی تاکسی‌ها در هفته هوای پاک از ۲۹ دی ماه لغایت ۵ بهمن ماه در کلیه مراکز معاینه فنی شهر تهران به استثناء واحد‌های سیار معاینه فنی به صورت رایگان انجام می‌شود و رانندگان دارای پروانه تاکسیرانی معتبر می‌توانند از این خدمات ویژه در این هفته استفاده نمایند.

او ادامه داد: شایان ذکر است از آغاز شروع این طرح رانندگان تاکسی استقبال بسیار خوبی داشته و میزان مراجعات تاکسی‌ها در مقایسه با روزهای قبل در حدود سه برابر افزایش داشته است. البته تاکید می‌گردد در ایام سال نیز معاینه فنی خودروهای تاکسی با تخفیف ۵۰ درصدی انجام می‌شود. ضمناً جهت تسهیل در ارایه خدمات به رانندگان محترم و به حداقل رساندن زمان معطلی، این خودروها در سه مرکز منتخب الغدیر، شقایق و چمران به صورت ویژه در خارج از نوبت پذیرش می‌گردند و یک خط مختص این خودروها در این ایام پیش بینی شده است. 

وی در خصوص دستور شهردار محترم تهران مبنی بر طرح معاینه فنی تهران برای خودروهای تهران افزود حسب دستور شهردار محترم راهکار‌های قانونی جهت این الزام در حال پیگیری است که به صورت منطقی جهت جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان این اتفاق بایستی هر چه سریعتر بیافتد. قطعا خودرویی که خارج از کلانشهر تهران تردد می‌نماید نیاز به کنترل و بازرسی با استاندارهای یک کلانشهر را در بحث آلایندگی ندارد. مقدم در خصوص میزان مراجعات خودروهای پلاک تهران به مراکز معاینه فنی شهر تهران تصریح کرد به صورت میانگین حدود ۴۶ درصد از این خودروها به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌نمایند که بر اساس سیاست‌های مدیریت شهری و راهکارهای تشویقی این میزان درحال افزایش است وی در توضیح دلیل مراجعه در صدی از خودروها به خارج از شهر تهران گفت این یک تصور اشتباه از سنوات گذشته است که تهران سختگیرانه ترمعاینه فنی انجام می‌دهد.

مقدم افزود: با اتصال مراکز به سامانه یکپارچه ملی معاینه (سیمفا) از ۴ سال گذشته رویه انجام معاینه فنی در کل کشور به صورت یکسان انجام می‌شود و حداقل‌های شاخص‌های کنترلی در ضوابط و دستور العمل‌های ابلاغی وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست تعریف و مراکز معاینه فنی کل کشور مکلف به رعایت آن می‌باشند البته ممکن است که بعضی از مراکز خارج از شهر تهران تخلف و ضوابط را رعایت نکنند که بایستی با تشدید نظارت توسط دستگاه‌های ذیربط این مشکل نیز مرتفع گردد. با توجه به شرایط خاص شهر تهران و وضعیت آلودگی در این کلانشهر گریزی نیست که معاینه فنی تهران با استاندارهای بالاتر و سختگیرانه‌تری بالاتر از حداقل‌ها در مقایسه با سایر نقاط کشور انجام شود و خودروهای پلاک تهران ملزم به اخذ معاینه فنی از مراکز شهر تهران گردند. بدون تردید خودروهاییکه خارج از شهر تهران تردد می‌نمایند نیازی به رعایت این استاندارد نداشته و سختگیری برای این خودروها به نحوی موجب جفا در حق آن‌ها خواهد گردید. 

او ادامه داد: از ابتدای سال تا پایان دی ماه ۱ میلیون و ۳۷۸ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته تقریبا تغییری نداشته است. در حال حاضر روزانه پنج هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌نمایند و وضعیت مراجعات در شرایط عادی قرار داردو تقریبا کلیه مراکز فاقد صف انتظار هستند. 

مقدم افزود: از آمار اعلامی، ۹۸۹هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول بوده که ۱۷ درصد از آن در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، ۱۱ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، ۴درصد کمک فنر، ۱۴ درصد تست ترمز و ۱۶درصد عیوب ظاهری مردود گریده اند. در مجموع ۳۷ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نگردیده اند. 

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران ادامه داد: در این ده ماه ۹۳۵هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که ۲۴۴ هزار گواهی آن مربوط به معاینه فنی برتر است. در مجموع در حدود ۲۶ درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برترمی باشند. درده ماهه امسال ۱۲۱۰۳ دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین مراجعه کرده است. شایان ذکر است شهر تهران از بضاعت سه مرکز معاینه فنی تک خطه مختص خودروهای سنگین برخوردار بوده که دو مرکز آن در توقفگاه‌های شرکت واحد واقع گردیده است. 

 وی در ادامه با اشاره به آغاز آزمون شدت صوت در مراکز معاینه فنی شهر تهران از دهم آبان ماه اظهار داشت: از ابتدای شروع این آزمون تا پایان دی ماه، ۴۰ هزار و ۲۹۱ دستگاه خودرو آزمون شده که۴۹۸ دستگاه به دلیل شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردودگردیده اند. 

-شهروندان جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری مراکز، قبل از مراجعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران مراجعه نمایند. ضمنا در مدت زمان اداری می‌توانند در صورت هرگونه سئوال با سامانه پاسخگو ۹۶۰۰۶۰۰۰ تماس حاصل نمایند.

استاندارد تاکسی شهر تهران معاون معاینه فنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر