کد خبر: 1023835 A

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا از تدوین پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری مراسم دهه فجر خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا دو موضوع‌مهم در  کار این جلسه بود.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات ارزیابی و ارائه گزارش بیماریابی محله‌محوری در طرح شهید سلیمانی بود و موضوع دیگر طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها بود.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: در این جلسه ۴ نفر از استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و فرمانده محترم سپاه حضور داشتند گزارشی که در این جلسه مطرح شد، نشان از توفیق نسبی این طرح‌ها در همه استان‌ها و شهرها بود. نتیجه آن نیز با تلاش همه دستگاه‌های اجرایی به ویژه کادر بهداشت و درمانی انجام داده‌اند این است که در حال حاضر در موضوع رتبه‌بندی شهرها از وضعیت قرمز و نارنجی عمدتا به وضعیت زرد و آبی رسیده‌ایم.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: برای فعالیت‌های مختلف در حوزه‌‌های مختلف مانند مشاغل و خدمات و فعالیت‌های فرهنگی در این شهرها با وضعیت آبی و زرد گشایشی ایجاد شده است که امیدواریم با این گشایشی که ایجاد شده است، تلقی عادی‌سازی نکنیم و کماکان تمام دستورالعمل‌ها، توصیه‌ها و اقدامات در رعایت فاصله اجتماعی، عدم تجمع بیش از حد و استفاده از ماسک و خودنگهداری و کمک به دیگران را نیز داشته باشیم.

وی تصریح کرد: گزارش امروز حاکی از این است که مردم استقبال خوبی از این دو طرح داشته‌اند. پایه اصلی دو طرح بر دوش مردم بوده است و توفیقات خوبی حاصل شده‌است. دوستان نیز در این جلسات توصیه داشته‌اند که همکاری دستگاه‌های مختلف باید ادامه داشته باشد و بتوانیم به کمک همه دستگاه‌ها و مردم این مراحل پیشرفته کار را با استفاده از تجربیات و تحلیل‌های علمی و پژوهشی که انجام شده با اولویت‌ها هم در حوزه‌های مختلف و هم در سنین مختلف افراد و هم در اقشار مورد توجه قرار دهیم و نگذاریم این شرایط مناسبی که ایجاد شده است دوباره به وضعیت نارنجی یا قرمز برگردد.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: براساس طرح جامع مدیریت هوشمند مبنا شهر و شهرستان است و در شهر و شهرستان مبنا محلات است و در محلات مبنا خانواده است یعنی از عنصر خانواده، محله، شهر و شهرستان و استان استفاده می‌کنیم. یعنی در هرکدام از شهرها‌ که ما علائمی دریافت کردیم که نشان دهنده ابتلای بالا یا بستری زیاد، یا فوت است باید در مراحل اولیه دوستان با رعایت این اولویت‌ها بندی‌ها از سطح خانواده تا محلات باید اقدامات را انجام دهند تا اجازه ندهیم این روند دوباره تسری پیدا‌کند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به مناسبت‌های پیش‌رو گفت: در آینده برخی از مناسبت‌ها و ایام را داریم که این مناسبت‌ها و ایام برای ما مهم است و باید تصمیم‌گیری‌های مناسبی برای این ایام از جمله ایام ۲۲ بهمن ودهه فجر است و باید سیاست‌های لازم را در نحوه برگزاری این جشن‌ها با رعایت تمام شرایطی که مبتنی بر سلامت مردم است اتخاذ کنیم.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: بعد از آن نیز ایام نوروز را پیش‌رو را داریم که از مقدمات نوروز از اسفندماه شروع می‌شود و بعد نوروز است که ۱۵ الی ۱۶ روز مسافرت‌ها و دید و بازدیدها شروع می‌شود.

وی ادامه داد: به دنبال این هستیم که کمیته‌های مربوطه پروتکل‌های لازم را برای مناسبت‌های پیش‌رو اتخاذ و به ما اعلام کنند تا در ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی شود. به هر حال همه اقداماتی که تاکنون صورت گرفته است و باعث روند کاهشی ابتلاء، بستری و فوتی را شاهد بودیم با تامین واکسن برای گروه‌های اولویت‌دار بتوانیم هم در حوزه مصون سازی و هم در حوزه بهداشت و هم در حوزه درمان به یک شرایط قابل اطمینان و باثبات برسیم که همه مردم بتوانند فعالیت خود را داشته باشند.

وی ادامه داد: در جلسه امروز دو موضوع دیگر نیز بررسی شد که یکی از آنها اثر اجتماعی بیماری کرونا است که این مسئولیت و ماموریت به شورای اجتماعی کشور سپرده شد تا با کمک همه دستگاه‌ها بحث آثار اجتماعی این موضوع به درستی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین آثار روانشناختی طرح نیز به وزارت بهداشت داده شد تا این موضوع کامل مورد بررسی قرار بگیرد.

فرمانده مقابله با کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر