کد خبر: 1022954 A

دبیر کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایلنا:

دبیر کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت گفت: تا الان عوارض جدی کوتاه مدت در بین داوطلبانی که واکسن ایرانی کرونا را تزریق کرده‌اند، دیده نشده است.

«احسان شمس کوشکی» دبیر کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت در گفت‌و گو با خبرنگار ایلنا در مورد روند ساخت واکسن کرونای داخلی بیان کرد: الان واکسن ساخت داخل در حال انجام تست انسانی در یکی از شرکت‌ها به نام شفا فارمد است که فاز اول تست انسانی را انجام می‌دهد، تست انسانی سه فاز دارد و فاز اول آن در حال انجام است که تا اینجا فاز اول به خوبی پیش رفته است.

وی ادامه داد: در فاز اول ۵۶ نفر داوطلب تست واکسن قرار می‌گیرند که این تعداد آرام آرام برای تزریق اضافه می‌شوند که تا الان هفت نفر به هفت نفر قبلی اضافه شدند و بعد هم تعداد این‌ها بیشتر خواهد شد.

کوشکی در مورد عوارض تست واکسن در این داوطلبان بیان کرد: تا الان عوارض جدی در افراد دیده نشده است.

وی با اشاره به اینکه بعد از چه مدت عوارض تست، خود را نشان می‌دهند؟ گفت: تا الان عوارض جدی کوتاه مدت در افراد دیده نشده است و در مورد عوارض بلند مدت در این فاز نمی‌توان قضاوتی انجام داد و باید منتظر مراحل بعدی تست باشیم.

دبیر کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت افزود: افراد به ترتیب و بر اساس پروتکل‌ها به تست اضافه خواهند شد، اما همه‌‌ی اینها یک قاعده‌ی خاصی دارد که هر کدام از آنها از قبل تعیین شده است.

دبیر کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر