کد خبر: 1022408 A

رئیس شورای شهر تهران:

رئیس شورای شهر تهران گفت: آلودگی هوا در تهران استمرار دارد و باید کارهای ویژه‌تری انجام بگیرد که متاسفانه هنوز انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن هاشمی در جریان دویست و شصت و سومین جلسه شورای شهر تهران در تذکری درباره آلودگی هوای تهران گفت: آلودگی هوا در تهران استمرار دارد و باید کارهای ویژه‌تری انجام بگیرد که متاسفانه هنوز انجام نشده است.

احمد مسجد جامعی نیز در جریان دویست و شصت و سومین جلسه شورای شهر تهران در تذکری با اشاره به نطق ناهید خداکرمی درباره افغانستانی‌های مقیم ایران گفت: به لحاظ تاریخی ایران با افغانستان در یک حوزه فرهنگی قرار دارد و یک ریشه فرهنگی مشترک داریم و شعر «جان پدر کجاستی» که اخیرا همایون شجریان آن را اجرا کرد نشان از این پیوستگی ما است. جالب است که در طول سالهای مختلف افغانستانی‌ها در پشتوانی از فرهنگ ایران و ادبیات فارسی خیلی تلاش کردند و بسیاری از کتاب‌های ایران در افغانستان چاپ می‌شود و به ایران می‌آید و بالعکس. 

او ادامه داد: در زمان نادرشاه هیچگونه جدایی بین ایران و افغانستان وجود نداشته و کلمه‌ای به نام افغانستان وجود نداشته و اسم این منطقه «خراسان بزرگ» بوده است و نادر با کمک نیروهای خراسان بزرگ از طریق افغانستان وارد هند شد و آنجا را در اختیار گرفت. 

مسجدجامعی ادامه داد: از نظر تاریخی بعد از معاهده پاریس این جدایی ایجاد شده و در زمان نادرشاه جدایی نداشتیم.

هاشمی در ادامه درباره تذکر مسجدجامعی گفت: من نگرانم که این صحبت‌ها ناراحتی و سوءتفاهم ایجاد کند.

مسجدجامعی خطاب به هاشمی گفت: اینها مسائل فرهنگی است و بحث ما تاریخی نیست. بعد از معاهده پاریس ما مرزبندی شدیم و جدا شدیم، امروز مرز داریم و جدا هستیم و روابط دیپلماتیک داریم. قبل از معاهده پاریس همه این مناطق در ذیل خراسان بزرگ بود. 

 

 

محسن هاشمی احمد مسجد جامعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر