کد خبر: 1022342 A

در جلسه امروز شورای شهر تهران مطرح شد؛

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل، در بین ۷۲ کشور در حال توسعه در جهان، ایران رتبه سوم فرار مغزها را با توجه به جمعیت خود دارا است و البته تعداد زیادی از پناهندگان خارجی را نیز پذیرا شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ناهید خداکرمی در جریان دویست و شصت و سومین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود به ترسیم وضعیت جمعیتی شهر تهران پرداخت و گفت: همانگونه که اطلاع دارید سند سلامت شهر تهران به سفارش کمیته سلامت و با همکاری قابل تحسین مرکز مطالعات شهرداری در دست تدوین است.

او ادامه داد: یکی از اهداف این سند ترسیم وضعیت جمعیتی و مشخصات دموگرافیک ساکنین شهر تهران و استخراج شاخص‌ها و نیازهای سلامتی شهروندان است.

خداکرمی با تاکید بر اینکه سرمایه انسانی از اصلی‌ترین عوامل رشد و توسعه شهرها است و عدم توازن یا کاهش این سرمایه، فرایند رشد و توسعه را به تاخیر می اندازد افزود: متاسفانه ایران از جمله کشورهایی است که با کاهش نرخ باروری، کاهش رشد جمعیت و افزایش پیوسته فرار مغزها روبرو بوده است. طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل، در بین ۷۲ کشور در حال توسعه در جهان، ایران رتبه سوم فرار مغزها را با توجه به جمعیت خود دارا است و البته تعداد زیادی از پناهندگان خارجی را نیز پذیرا شده است. 

او ادامه داد: نرخ باروری یکی از مهم‌ترین شاخص‌های جمعیتی است که در سیاست‌گذاری‌ها اهمیت فراوانی دارد. در واقع این شاخص اصلی‌ترین پیش بینی کننده ساختار سنی و جنسی جامعه در آینده می‌باشد. براساس این ساختار باید برنامه‌های مدونی به ویژه در زمینه‌ی سلامت تدوین شود. نرخ ۱/۲ برای باروری کلی به عنوان نرخ جایگزینی تعریف شده است. این مقدار تضمین می کند که جامعه روند ترمیم و جایگزینی خود را در ادامه حفظ کند که این عدد در شهر تهران ۷/۱ برآورد شده است که بسیار نگران کننده است. یعنی حتی هر ۲ نفر نمی‌توانند مثل خود را در آینده داشته باشند. 

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با اشاره به مشخصات دموگرافیک و جمعیت شهر تهران گفت: این شهر استثنایی نه تنها پایتخت کشور که یک ایران را با همه تنوع‌های قومی، فرهنگی و زبانی در دل خود جای داده است. شناخت وضعیت موجود جمعیتی در مناطق و محلات تهران امر مهمی است که با مطالعات انجام شده اطلاعات ذی قیمتی در حال جمع آوری است که امیدواریم انتشار آن‌ها بتواند با ایجاد و تولید موج‌های فکری عمیق و هدفمند، باب ضرورت تمکین حاکمیت به تغییر در بسیاری از قوانین بالا دستی کشور را بگشاید. 

او در ادامه به پراکندگی جمعیت اتباع خارجی در مناطق ۲۲گانه شهر تهران که در راستای تدوین سند سلامت بررسی‌ شده اشاره کرد و گفت:حدود ۵۵۰ هزار پناهنده یا مهاجر افغانستانی در استان تهران زندگی می‌کنند که از این تعداد در مجموع بیش از ۹۶۰۰۰ نفر که حدود ۲۴۰۰۰ خانوار می‌شوند در مناطق مختلف شهر تهران ساکنند و البته آمار غیر رسمی تعداد بسیار بیشتر از این ارقام است. 

او با تاکید بر لزوم اصلاح و بازنگری در قانون مهاجرت و تسهیل در شرایط اخذ اقامت اتباع خارجی بخصوص افغانستانی هایی که در تهران زندگی می‌کنند، یا در ایران بدنیا آمده‌اند گفت: در بسیاری مناطق مثل ۱۸.۱۹، ۲ و ۵ افغانستانی‌ها در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند، به خصوص که این آمار توسط شهرداری استخراج شده است و طبیعتا آمار غیر رسمی بسیار بیشتر است. ما با اطلاعات جمع‌آوری شده در مناطق تهران از تمامی اتباع می‌بینیم در تمام تهران پراکنده هستند و ساماندهی آن‌ها مستلزم اقدامی عاجل است.

ناهید خداکرمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر