کد خبر: 1020951 A

در جلسه کمیسیون ماده پنج به ریاست شهردار تهران طرح موضعی محله نفرآباد (منطقه ۲۰) بر اساس الگوی مسکن ایرانی– اسلامی به تصویب رسید.

به گزارش ایلنا، جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران به ریاست پیروز حناچی شهردار تهران و با حضور اعضاء، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران و علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج تشکیل شد. 

علی اشراقی در این خصوص گفت: در هفدهمین جلسه کمیسیون ماده پنج بررسی طرح موضعی محله نفرآباد در دستور کار قرار گرفت و پس از توضیحات مشاور و تأیید کارگروه فنی این کمیسیون، با پروژه برنامه ریزی، طراحی شهری و طرح معماری برآمده از الگوی مسکن ایرانی – اسلامی در این محله موافقت شد. 

وی در خصوص این طرح افزود: محله نفرآباد با وسعتی حدود ۱۳ هکتار در مجاورت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) واقع شده و در طول چهارسده تاریخی خود، یک محله مسکونی در مجاورت حرم بوده است. 

وی ادامه داد: این محله بیش از دو دهه با شرایط خاصی روبرو بوده است؛ به طوری که در مقطعی کاربری این محله به شکل باغ آرامگاه شده بود، که این خود باعث توقف جریان سکونت و زندگی در این محله شده بود. 

رییس کمیسیون ماده پنج گفت: با توجه به مطالعات ارائه شده با پیوند هویت ۴۰۰ساله تاریخی این محله با الگوی سکونت پایدار، در افق طرح، محله نفرآباد به محله‌ای سرزنده و مشارکت‌پذیر تبدیل خواهد شد. 

اشراقی افزود: بر این اساس قرار شد سازمان نوسازی شهر تهران ضمن تعریف سازمان اجرایی و بهره گیری از مشارکت حداکثری مردم، زمینه اجرای مطلوب طرح را فراهم نماید و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در بازنگری طرح تفصیلی محدوده حرم مشابه همین رویکرد را سرلوحه کار خویش قرار دهد. 

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، وی گفت: در ادامه این جلسه دستورالعمل پیشنهادی چگونگی برخورداری املاک خاص از تراکم مجاز ساختمانی مورد بحث و بررسی مبسوط قرار گرفت و با پیشنهاد کارگروه فنی در خصوص مواردی که از لحاظ اصول فنی امکان احداث بنا در سطح اشغال مجاز فراهم نباشد، با کاهش سطح اشغال و رعایت سقف تراکم ساختمانی و در حداکثر یک طبقه مازاد موافقت شد؛ همچنین بنا شد در خصوص اراضی و املاک با مساحت حداقل هزار مربع اقدام مشابه صورت گیرد و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران دستورالعمل لازم را به مناطق ۲۲گانه ابلاغ کند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر روابط عمومی شهردار تهران شهرداری تهران مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر