کد خبر: 1020459 A

اعضای شورای شهر تهران به لایحه بهره برداری از ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی بوستان‌های بزرگ مقیاس رای منفی دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در دویست و شصت و دومین جلسه شورای شهر تهران لایحه بهره‌برداری از ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی بوستان‌های بزرگ مقیاس مورد بررسی قرار گرفت. 

در بررسی این لایحه گزارش دو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و سلامت، محیط زیست و خدمات شهری قرائت شد. 

زهرا صدراعظم نوری ضمن ارائه گزارش کمیسیون سلامت و محیط زیست گفت: بوستان‌ها و فضای سبز یکی از نیازهای زندگی شهرها و بویژه کلانشهرها هستند و می‌توانند شهروندان را از دغدغه‌های زندگی شهری دور کنند و ارتباط آن‌ها را با طبیعت برقرار کنند. 

او ادامه داد: برنامه‌ریزی فضاهای سبز شهری و بوستان‌ها در فرآیند برنامه‌ریزی فضاهای شهری از مهمترین عوامل در نحوه استفاده از منابع محدود و از سویی بیانگر نحوه استفاده شهروندان از این فضاها به عنوان عرصه‌های عمومی هستند و ارزیابی بوستان‌ها به طور خاص می‌تواند در تعیین نوع بینش و تصمیم‌گیری مدیران و طراحان مؤثر باشد. 

نوری با تاکید بر اینکه بوستان‌ها یکی از مهم‌ترین نیازهای زندگی شهری هستند ادامه داد: چرا که این مراکز تفریحی مکان مناسبی برای فراموش کردن دغدغه‌های زندگی شهری و ارتباط با طبیعت است. بوستان‌ها علاوه بر اینکه شُش شهرهای شلوغ محسوب می‌شوند، به مکان‌هایی برای تازه کردن روح و فاصله گرفتن انسان از همهمه‌های هر روزه تبدیل شده است. 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به طرح جامع و تفصیلی گفت: رویکرد طرح جامع و تفصیلی در این است که هر فضایی به نوع کارکردی که برای آن تعریف شده، اختصاص یابد و رویه‌ای که سال‌ها در شهرداری اتفاق افتاده و کاربری‌های مختلفی در فضاها اجرا می‌شود مغایر با طرح تفصیلی و جامع است.

او ادامه داد: عملکرد بوستان‌ها در قالب عملکرد محله ای، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نیز در طرح تفصیلی تفکیک شده و بهترین کار این است که اجازه دهیم بوستان‌ها کار خود را انجام دهند و فضای پارک به همان کاربری اختصاص یابند. از این جهت کمیسیون سلامت و محیط زیست لایحه مذبور را رد می‌کند و بر ضرورت توجه به فضای بوستان‌ها و کالبد آنها تاکید دارد. 

نوری گفت: تاکید ما در کمیسیون سلامت و محیط زیست این است که از هرگونه ایجاد بنای جدید در بوستان‌ها به منظور انجام فعالیت‌های مختلف اجتناب شود. توصیه می‌گردد، صرف نظر از هر گونه ایجاد بنای جدید در بوستان ها، جهت گیری برنامه‌های فرهنگی در پارک‌ها به گونه‌ای طراحی شود که ضمن حذف ناهنجاری‌های اجتماعی در برخی بوستان‌های فرامنطقه ای، شرایط مناسب جهت حضور خانواده‌ها و مشارکت شهروندان در فضایی توأم با آرامش فراهم گردد و شایسته است موضوعات و موارد فرهنگی با اعتماد بر گروه‌های شهروندی اجرایی شود. 

به گزارش ایلنا، در نهایت اعضای شورای شهر تهران به نظر کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی و سلامت، محیط زیست و خدمات شهری مبنی بر رد لایحه مذکور رای مثبت دادند.

زهرا شورای شهر تهران لایحه ناهنجاری جلسه شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر