کد خبر: 1020373 A

معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان‌های استان تهران گفت: اغلب مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که موجب بیکاری و گرایش به ارتکاب جرم می‌شود، ناشی از بیسوادی وعدم توانایی در خواندن و نوشتن است.

به گزارش ایلنا، علی اسمعیلی در بازدید از ندامتگاه ورامین گفت: به منظور بهره گیری همه زندانیان از نعمت سواد، در بدو ورود مورد ارزیابی تحصیلی قرار می‌گیرند تا چنانچه توانایی خواندن و نوشتن نداشتند، به کلاس‌های نهضت سواد آموزی معرفی شوند. 

معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان‌های استان تهران تصریح کرد: مهم‌ترین هدف سوادآموزی، آموزش مهارت‌های زندگی و اجتماعی است که از این طریق می‌توانند ضمن بالا بردن توانایی‌های خود در بهره گیری از نعمت خواندن و نوشتن وارد مشاغل جدید و درآمدزای مناسب برای معیشت خانواده باشند و از ارتکاب مجدد جرایم که ناشی از بیسوادی و سوءاستفاده دیگران بود، پرهیز نمایند. 

وی همچنین گفت: در دوره پنجم پایش طرح سوادآموزی در زندان‌های استان تهران، تعداد ۱۳۰۰ نفر مددجو، بنا به خوداظهاری، کم سواد و بیسواد شناسایی شدند که از این میان پس از مصاحبه و بررسی در سامانه نهضت سواد آموزی، ۲۴۳ نفر واجد شرایط، تشخیص داده شده‌اند تا از کلاس‌های نهضت استفاده نمایند. 

اسمعیلی ادامه داد: در حال حاضر کلاس‌های نهضت سوادآموزی در ندامتگاه‌های تهران بزرگ، قزلحصار، زنان، ورامین و دماوند برگزار می‌شود و در این طرح، ۱۲۹ نفر در آزمون‌های سواد آموزی، انتقال و تحکیم قبول شده اند. 

او توضیح داد: دوره تحکیم، پیشگیری از بازگشت به بی‌سوادی و استمرار و پایداری آموخته‌های سوادآموزی و دوره انتقال فرصت ادامه تحصیل برای کسانی است که دوره سوادآموزی را گذرانده‌اند یا فاقد شرایط ادامه تحصیل در آموزش رسمی هستند، اما علاقمند به گسترش مهارت‌های خواندن و نوشتن و درک مطلب و کاربرد آن در امورات زندگی شخصی هستند که نیازی اساسی است. 

او تاکید کرد: اغلب مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که موجب بیکاری و گرایش به ارتکاب جرم می‌شود، ناشی از بیسوادی وعدم توانایی در خواندن و نوشتن است، مهمترین اهداف سوادآموزی دستگاه تعلیم و تربیت منطقه آموزش مهارت‌های زندگی، مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های درآمدزا، یادگیری و به‌کاربردن آن است. 

شایان ذکر است: زمینه تحصیل در تمام زندان ها، از نهضت سواد آموزی تا مقطع دکترا به صورت برابر برای همه زندانیان فراهم شده و همه آنان می‌توانند بر اساس تفاهمنامه‌هایی که با مراکز آموزشی ذی ربط منعقد شده، ادامه تحصیل دهند.

معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان‌های استان تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر