کد خبر: 1019082 A

در جلسه امروز شورای شهر تهران مطرح شد؛

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت: از قوه قضائیه درخواست می‌کنم به موضوع آلودگی هوا توجه ویژه داشته باشد و دادستان تهران به عنوان مدعی العموم حقوق عامه را پیگیری کند و مساله مازوت سوزی به صورت شفاف پیگیری شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید آرش حسینی میلانی در جریان دویست و شصت و یکمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری گفت: در شرایط بحرانی آلودگی هوا قرار داریم و شورای شهر به عنوان مدافع حقوق عامه باید واکنش نشان دهد و تعدد اعتراضات امروز این مساله را نشان می‌دهد. 

او ادامه داد: از قوه قضائیه درخواست می‌کنم به موضوع آلودگی هوا توجه ویژه داشته باشد و دادستان تهران به عنوان مدعی العموم حقوق عامه را پیگیری کند و مساله مازوت سوزی به صورت شفاف پیگیری شود. 

میلانی افزود: از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز درخواست دارم به این موضوع ورود کند و آن را در سطح پارلمانی کشور برای همه شهرها این مساله را پیگیری کند. 

او همچنین از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز درخواست کرد تا سنجش دی اکسید گوگرد را توسط سنجنده‌های ماهواره‌ای در شهر تهران شروع و اجرا کند و اطلاعات موجود را توسط سنجنده‌ها در اختیار افکار عمومی قرار دهند تا این مساله شفاف شود. 

میلانی گفت: مدیریت شهری نیز وظایفی دارد و لازم است گلایه‌ای داشته باشم چرا که دو لایحه مهم تاسیس ساختمان سبز و لایحه تاسیس صندوق محیط زیست و توسعه حمل ونقل عمومی هنوز ارسال نشده است. 

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت: شهرداری نسبت به اهمیت ساختمان‌های سبز گاها ابراز بی‌اطلاعی می‌کند در حالی که آلودگی این روزها نشان می‌دهد این مسائل چقدر به هم وابسته هستند و باید نسبت به بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها اقدام شود. 

او با اشاره به ایجاد صندوق محیط زیست گفت: نمایندگان مجلس اعلام کرده‌اند که مدیریت شهری نباید چشم امیدی به بودجه ملی برای حمل و نقل عمومی و حفظ محیط زیست داشته باشد و شهر باید خود منابع خود را یافت کند و این در حالی است که این لایحه در تامین این منابع بسیار موثر است. 

وی افزود: هر دو کمیسیون‌های تخصصی حمل و نقل و سلامت این امر را پیگیری کردند و دو معاونت تخصصی در شهرداری نیز ۶ ماه است که پیش‌نویس آن را آماده کرده‌اند اما متاسفانه این لایحه در شهرداری مرکز برگشت خورده است. شهرداری تهران حتما این مساله را به عنوان یک امر مهم پیگیری کند.

آلودگی هوا حقوق شورای شهر تهران قوه قضائیه محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر