کد خبر: 1018905 A

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با تاکید بر اینکه رفتار آگاهانه و هوشمندانه شهروندان در پیشگیری از وقوع انواع جرایم موثر است، گفت: پلیس و دستگاه قضائی با هنجارشکنان زورگیر که امنیت عمومی را خدشه دار می کنند قاطعانه و بدون تامل برخورد می‌کنند.

به گزارش ایلنا، سردار "مهدی معصوم بیگی" با بیان اینکه "سرقت به عنف" و "زورگیری" از جمله جرایم خشن محسوب شده و باعث ایجاد ناامنی در جامعه می شود، اظهار داشت: در اکثر مواقع سهل انگاری، عدم توجه به آموزش‌ها و توصیه های پلیس، ساده انگاری و یا رفتار ناصحیح شهروندان منجر به وقوع جرایم و بزه‌دیدگی افراد می شود.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه حفظ نظم و امنیت عمومی وظیفه‌ای همگانی است، افزود: کمک به کاهش جرم و پیشگیری از وقوع جرایم به تنهایی برعهده ناجا و یا سیستم قضائی نیست لذا برای ایجاد جامعه امن همه باید به "مسئولیت اجتماعی" خود واقف باشیم و به آن عمل کنیم.

وی با اشاره به میزان اثرگذاری مردم و سازمان ها در پیشگیری از جرم ادامه داد: در این شرایط جامعه، از امنیت پایدارتری برخوردار خواهد بود و برای این کار باید تمامی ظرفیت‌ها فعال، هماهنگ و همسو با یکدیگر شوند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا، رفتار آگاهانه و هوشمندانه شهروندان در پیشگیری ازجرم را موثر دانست و بیان کرد: بزه دیدگی امری اتفاقی و دفعی نیست و مجرمان خصوصا سارقان زورگیر معمولا برای اجرای نیات پلید و شوم خود از نقاط ضعف و غفلت‌هایی که ناشی از رفتار ناصحیح شهروندان است به عنوان فرصت طلایی بهره می برند لذا مردم عزیز بایستی با اقدامات پیشگیرانه به گونه‌ای عمل کنند که فرصت هرگونه تعرض به خود و اموالشان را از مجرمان بگیرند.

ارشدترین مقام پلیس پیشگیری کشور با بیان اینکه کارشناسان مسائل انتظامی و اجتماعی پلیس با بررسی های میدانی، بیان توصیه ها و پیام های هشداری به هموطنان سعی در آگاه‌سازی افکار عمومی برای پیشگیری از وقوع جرایم دارند، تصریح کرد: خانواده ها می توانند با اقدامات پیشگیرانه که پلیس توصیه می‌کند و حفظ هوشیاری، مجرمان را ناکام بگذارند و این مفهوم بیانگر نقش موثر و بازدارنده مردم در پیشگیری از تکمیل چرخه جرم است.

وی با تاکید به نقش رسانه ملی در ارتقاء سطح هوشیاری و آگاهی شهروندان مطرح کرد: بزه دیده‌ها یکی از کنش گران جرم محسوب می شوند که درصد قابل توجهی از جرایم را می توان با آموزش و نقش دادن به افراد جامعه اعم از بزه دیده و در معرض بزه کنترل کرد.

سردار معصوم بیگی با بیان اینکه کارکنان کلانتری و پاسگاه ها در خط مقدم پیشگیری و حضور به موقع در صحنه های جرم هستند، خاطرنشان کرد: پلیس و دستگاه قضائی قاطعانه و بدون تامل با هنجارشکنان زورگیر که امنیت عمومی مردم را به خطر بیندازند برخورد خواهد کرد لذا به شهروندان توصیه می کنیم ضمن توجه به پیام های آموزشی، از بازنشر تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته در فضای مجازی که منجر به اختفای متهمان و همچنین موجب احساس ناامنی می شود خودداری و با ارائه به موقع تصاویر به پلیس و همکاری موثر یاریگر خادمان خود در برقراری نظم و امنیت باشند.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر