کد خبر: 1018674 A

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: نسبت به پنج هفته قبل میزان بستری در بیمارستان‌ها تقریبا یک چهارم و مرگ و میر کمتر از یک سوم شده است‌.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «علیرضا رئیسی» سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت ویروس انگلیسی و خطرات آن بیان کرد: در جلسه‌ی ستاد ملی وضعیت ایران و جهان مورد بررسی قرار گرفت و همچنین وضعیت ویروس انگلیسی که اروپا را در بر گرفته است که موج وحشتی در اروپا به راه انداخته است را نیز مورد بررسی قرار دادیم و قابل ذکر است که این ویروس تنفسی است و به هر کشوری می‌تواند سرایت کند و حتی خبرهایی به دستمان رسیده است که در ترکیه هم این ویروس دیده شده است.

وی بیان کرد: بنابراین در کنترل مرزهای هوایی، دریایی و زمینی باید بیش از قبل دقت کنیم، اما در هر حال چه جهش ویروس خارجی باشد و چه جهش در داخل رخ داده باشد باید پروتکل‌ها را رعایت کرده، از حضور در تجمع خودداری کرده، ماسک بزنیم و از حضور در جمع بپرهیزیم.

رئیسی افزود: حضور در جمع و مهمانی‌ها می‌تواند عامل اساسی انتقال بیماری باشد، با وجود آنکه مناسبت‌هایی را پشت سر گذاشتیم و همچنان پیش رو داریم اما مردم و مسئولان این نکات را بسیار رعایت کردند و قابل ذکر است که میزان رعایت پروتکل‌ها در کشور به بالای ۸۶ درصد رسیده است و این یعنی به این سبک از زندگی عادت کرده‌ایم که تنها راه مقابله با ویروس کرونا همین است.

وی گفت: خوشبختانه در سطح کشوری روند بیماری نزولی است و نسبت به پنج هفته قبل میزان بستری در بیمارستان‌ها تقریبا یک چهارم و مرگ و میر کمتر از یک سوم شده است‌ و این آمار بسیار درخشان است که نتیجه رعایت مردم است.

سخنگوی ستاد ملی کرونا ادامه داد: همچنان اکثر شهرهای استان درگیر هستند، ۴ شهر قرمز در کشور داریم که مربوط به استان مازندران است سوادکوه شمالی، ساری، آمل و رامسر همچنان قرمز هستند که نیاز به مراقبت بیشتر دارند و خوشبختانه ۴۰۱ شهر زرد و ۴۳ شهر نارنجی داریم که حدود ۱۵ تا ۱۸ شهر نارنجی در استان مازندران است.

وی افزود: شهر لاهیجان در استان گیلان نیز نیاز به مراقبت بیشتر دارند، البته باید تاکید کنم همه‌ی شهرهای استان مازندران نیاز به مراقبت بیشتر دارند و امیدواریم با همکاری مردم این موج را هم کنترل کنیم.

رئیسی ادامه داد: با توجه به تغییر شرایط از نارنجی به زرد باید توجه کنیم که کوچک‌ترین غفلت و عادی انگاری خطرناک است و ویروس بسیار قابل سرایت است و اگر دقت نشود امکان موج بعدی وجود دارد.

رئیسی ضمن تشکر از مردم و کادر درمان در رعایت و همراهی کنترل اپیدمی، بیان کرد: باید از کسبه و اصناف هم تشکر ویژه کنیم که با وجود فشارهای اقتصادی با ما همراهی داشتند، پس همه‌ی ما باید موارد بهداشتی را رعایت کنیم تا شهرهای زرد تغییر رنگ ندهد و محدودیت مشاغل مجددا صورت نگیرد چون اگر رعایت کافی صورت نگیرد ممکن است شاهد موج بعدی بیماری در بهمن یا اسفندماه باشیم‌.

ویروس کرونا ستاد کرونا ماسک بزنیم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر