کد خبر: 1017988 A

وزیر آموزش و پرورش:

وزیر آموزش و پرورش در گفتگوی تخصصی هفته با مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی استان‌ها گفت: ورزش و سلامت جسمی تنها یک سرگرمی نیست بلکه یک بخشی از تربیت واقعی است.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عصر امروز محسن حاجی میرزایی در برنامه گفتگوی تخصصی با مدیران آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی استان‌ها با موضوع اجرای بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان (کوچ) که از طریق ویدئو کنفرانس و در بستر شاد برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره سردار سلیمانی به عنوان یک الگوی تربیتی برای همه نسل‌ها اظهار کرد: در ادبیات بسیاری از این جمله استفاده می‌کنند که آموزش و پرورش آینده ساز است ممکن است خیلی از افراد این جمله را به کار ببرند اما به همه محتوای آن توجه نکنند. 

وی تصریح کرد: مهم‌ترین فرصت برای فراهم آوردن آرمان‌هایی که برای آینده این کشور جستجو می‌کنیم در نظام تعلیم و تربیت نهفته است و باید هر اقدامی از مدرسه آغاز شود. 

حاجی میرزایی افزود: ورزش و سلامت جسمی تنها یک سرگرمی نیست بلکه یک بخشی از تربیت واقعی است. 

وی ادامه داد: خوشبختانه در شرایط کرونا اقبال خانواده‌ها از طرح کوچ «کنترل وزن و چاقی» بسیار خوب بوده است و باید از این فرصت به نحو شایسته‌ای بهره‌مند شویم. 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اجرای طرح کوچ، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح کاری فراتر از کار یک وزارتخانه است بلکه طرحی ملی است بنابراین همه بخش‌ها از جمله وزارت بهداشت، صنایع غذایی، خانواده‌ها و… باید تلاش کنند تا این طرح به خوبی محقق شود. 

وی ادامه داد: با فعالیت‌های متعارف نمی‌شود به پدیده چاقی به صورت اساسی پرداخت بلکه باید بر روی آن به طور ویژه کار کرد. 

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: جسم و روح هر دو اهمیت دارند و باید سلامتشان حفظ شود؛ بنابراین برنامه درسی ما باید ۶ ساحت سند تحول بنیادین را پوشش دهد، بنابراین برای پرداختن به ساحت تربیت بدنی و تدوین موقعیت‌های یادگیری به آمار دقیق نیاز مندیم تا شرایط تحرک و پویایی بیشتر با جسمی سالم‌تر را برای دانش آموزان فراهم کنیم. 

وی با تاکید بر تحقق متوازن ساحت‌های تربیتی ادامه داد: اهداف سند تحول بنیادین مبتنی بر تعلیم و تربیت دانش‌آموزان در ساحت‌های شش‌گانه می‌باشد و تربیت تک بعدی و تک ساحتی دانش‌آموزان به هیچ عنوان مورد نظر آموزش و پرورش نیست. 

حاجی میرزایی ادامه داد: ضروری است در شورای عالی ورزش و سلامت به این موضوع پرداخته شود چراکه این موضوع نیازمند همکاری‌های ملی است و ما در این عرصه یک موقعیت طلایی داریم که در راستای خواست خانواده‌ها است. 

حاجی میرزایی تصریح کرد: فرصت یادگیری طلایی‌ترین مجالی است که در جامعه وجود دارد، بنابراین خانواده‌ها چنانکه فرزندان خود را برای علم آموزی و مهارت آموزی به نظام تعلیم و ترببت می‌سپارند در این طرح نیز فرزندانشان را در اختیار آموزش و پرورش قرار داده‌اند پس باید ماموریت خود را به خوبی انجام دهیم. 

وی گفت: هنگامی که ۳۰ درصد جمعیت دانش آموزی کشور در معرض خطر چاقی قرار دارند یعنی زنگ خطر بزرگی به صدا در آمده که ناشی از سبک زندگی آن‌ها است. 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به غربالگری دانش آموزان در طرح کوچ و با بیان اینکه بدون داشتن آمار و اطلاعات دقیق نمی‌توان میزان محرومیت افراد در استان‌ها را مشخص کرد، اظهار کرد: اکنون با توجه به خروجی داده‌ها و آمارهای ارائه شده از طرح کوچ، یک شاخص مهم درباره سوء تغذیه دانش آموزان در اختیار داریم و می‌توانیم بر اساس آن برنامه‌های اصلاحی و آموزشی خود را ارائه کنیم. 

وی باتاکید بر حمایت سایر بخش ها، اضافه کرد: صداوسیما باید در اجرای این طرح با برنامه‌های ریزی‌های هدفمند مانند آموزش سبک زندگی سالم و تبلیغات مناسب در اجرای این طرح به آموزش و پرورش کمک کند به گونه‌ای که جزو برنامه‌های مستمر و همیشگی آن باشد. 

حاجی میرزایی با تشکر از همه دست اندرکاران طرح کوچ، اظهار کرد: با وزارت صنعت و مجموعه صنایع غذایی نیز باید در این خصوص وارد گفت‌وگوهای جدی شویم تا موضوع تغذیه سالم بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وزیر آموزش و پرورش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر