کد خبر: 1017780 A

نشست تخصصی بررسی سناریوهای محتمل بوی نامطبوع شهر تهران با حضور مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار، نمایندگان شرکت آب و فاضلاب تهران، دبیر کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران و نمایندگان معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران و شرکت خاکریز آب برگزار شد.

به گزارش ایلنا، «شینا انصاری» با اشاره به پارامترهای تشدیدکننده انتشار بوی نامطبوع شهر تهران مانند رطوبت هوا، وارونگی دما و آلودگی هوا به ویژه در فصل پاییز و زمستان، گفت: بحث بو پیچیدگی‌های زیادی دارد و به سادگی قابل اندازه گیری نیست. در حقیقت، در سطح دنیا نیز آلودگی بو یک موضوع نسبتا جدید است. 

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار یادآور شد: در سال گذشته دستگاه‌هایی توسط سازمان مدیریت بحران خریداری شد و در چند منطقه منتخب از جمله منطقه ۷، میزان بو اندازه گیری شد که نشان داد میزان گوگرد در زمان انتشار بوی نامطبوع بالا بوده. اما همچنان منبع و کانون این آلودگی مبهم مانده است. 

وی افزود: با وجود اینکه دستگاه‌های پایش کیفیت هوا نیز نشان از بالا بودن میزان دی اکسید گوگرد در زمان استشمام بوی نامطبوع می‌دهد، اما برخی از اساتید دانشگاهی که در این پروژه همکاری دارند، هنوز به قطعیت ارتباط بین میزان ترکیبات گوگردی با بوی نامطبوع تهران نرسیده اند. 

انصاری با بیان اینکه در حال حاضر اندازه گیری میزان بو و شناسایی منابع آن در سطح دنیا به صورت آزمایشگاهی و از طریق پمپ‌های نمونه برداری انجام می‌شود، افزود: این روش زمان بر بوده و نیازمند برنامه ریزی‌های دقیق‌تری است، که در این راستا اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار اقدام به ایجاد کارگروهی متشکل از اساتید دانشگاهی و متخصصان این حوزه نموده تا بتوان در کمترین زمان ممکن به نتیجه‌ای قطعی و مشخص رسید. 

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار اظهار کرد: ارتباط بین نقاط انفصال فاضلاب شهری با بوی نامطبوع تهران بعنوان یکی از سناریوها همواره مطرح است، بنابراین این مساله نیز نیازمند بررسی‌های دقیق‌تر با همکاری سازمان‌های متولی است. 

وی تاکید کرد: در سطح شهر برخی کانون‌های مولد بو وجود دارد که در زمان اینورژن یا آلودگی هوا، شدت بوی آن‌ها بیشتر شده و به استشمام می‌رسد. این کانون‌ها نیز باید شناسایی شده و با هم اندیشی سایر سازمان‌ها راهکارهای موضعی برای آن‌ها ارائه شود. 

انصاری در پایان خاطرنشان ساخت: همچنین شهرداری تهران علاوه بر در اختیار داشتن سامانه ۱۳۷، اقدام به تشکیل کارگروه‌های تخصصی کارشناسی در سطح مناطق ۲۲گانه و تهیه کاربرگ آنالیز شناسایی بوی نامطبوع جهت استفاده آن‌ها به منظور بررسی کانون اصلی بوی نامطبوع شهر تهران نموده است. 

 به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، در این نشست ضمن ارائه گزارش‌های حاصل از بررسی‌های کارشناسی و تخصصی توسط هر یک از سازمان‌های حاضر، مقرر گردید، جلسات کارگروه به صورت مداوم تا حل این موضوع با حضور بخش‌های ذیربط برگزار شود.

توسعه پایدار شرکت آب و فاضلاب شهر تهران شهرداری تهران محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر