کد خبر: 1017768 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: به جرات می‌توانم بگویم که تا این لحظه ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور نداریم و هموطنان نگران نباشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت ضمن تبریک سال نو میلادی، در مودر وضعیت شیوع کرونا بیان کرد: یکی از نگرانی‌های من و همکارانم این بوده که به محض کاهش مرگ و میر و موارد ابتلا و بستری کرونا با عادی انگاری پروتکل ها تضعیف شوند و سطح رعایتها پایین بیاید و به شرایط نامطلوب بعد از اردیبهشت برگردیم.

وی ادامه داد: در استان‌های شمالی مثل مازندران هم می‌بینیم که رعایت پروتکل‌ها به مراتب از متوسط کشوری پاین‌تر است و به همین میزان گرفتاری ما در ابتلا، بستری و مرگ و میر هم افزیش یافته و متاسفانه رو به افزایش است. 

ارتباط تنگاتنگ بین رعایت پروتکل‌ها  و مرگ و میر وجود دارد

نمکی افزود: بنابراین یک ارتباط تنگاتنگ و معنی‌داری میان رعایت پروتکل‌ها و میزان ابتلا، مرگ و میر و بستری ناشی از بیماری وجود دارد. مبادا دچار غفلت عادی انگاری و ساده پنداری شده و دوباره به دام سهمگین بیماری گرفتار شویم، در طرح قاسم سلیمانی بیش از 560 هزار نفر را در تیم‌های رهگیری‌ داریم که در اینجا سهم سازمان بسیج حدود 30 درصد و نظام سلامت و دانشگاه‌های علوم پزشکی حدود 32 درصد و بقیه سهم سایر سازمان‌هایی که کمک کردند و بخش خصوصی و سازمان هلال احمر است.

در تیم‌های مراقبتی حدود 36 هزار نفر به ما کمک می‌کنند

وزیر بهداشت بیان کرد: در تیم‌های مراقبتی حدود 36 هزار نفر به ما کمک می‌کنند که سهم بخش سلامت 67 درصد و 29 درصد هم سهم سازمان بسیج و سایر سازمان‌ها است. در تیم‌های نظارتی هم حدود 11 هزار تیم نظارتی داریم که در این بین وزن همکاری دستگاه‌های مختلف مشخص است. در حوزه تیم‌های حمایتی حدودا 25 هزار تیم حمایتی  را در کل کشور داریم که بیشترین سهم را سازمان بسیج با 60 درصد دارند و مابقی سهم سایر دستگاه‌ها است که حمایت‌ها را در افراد گرفتار و مبتلا چه در منزل و چه در جاهای دیگر مانند نقاهگاه‌ها انجام می‌دهند. 

تا این لحظه ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور نداریم

وی ادامه داد: سه روز قبل به ما خبر دادند که یک گروه سه نفره از هموطنان ما که از انگلیس آمدند و در یکی از استان‌های شمال شرق کشور حضور دارند، با اینکه با PCR منفی وارد کشور شدند،  اما یکی از آنها علامت‌دار شده است که بلافاصله ردیابی کردیم و حتی آژانسی که آنها را از مرکز استان به شهرستان برده بود ردیابی و همه را ایزوله کردیم. دیشب ساعت 12 به بعد نیمه شب بود که به من خبر دادند که خوشبختانه هر سه مورد منفی است و به جرات می‌توانیم بگوییم که تا این لحظه ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور نداریم و هموطنان نگران نباشند.

بهترین راه مقابله رعایت پروتکل‌ها است

وی ادامه داد:  ویروس ووهان توانست از ووهان چین به قطب جنوب سفر کند و به این معنا نیست که همه دروازه‌ها را به روی این ویروس بستیم و هرگز وارد کشور نخواهد شد، بلکه این ویروس جهش یافته در حال حاضر قسمت‌های عمده‌ای از اروپا را گرفتار کرده، قسمت‌هایی از کشورهای غیراروپایی را گرفتار کرده و ممکن است با ویروس جهش یافته مواجه شویم و بهترین راه همین راهکارهایی است که تا امروز در رعایت پروتکل‌ها انجام دادیم.

نگرانی ما برای مراسم  ایام فاطمیه و سالگرد شهید سلیمانی است

نمکی درباره برگزاری مراسم ایام فاطمیه و سالگرد شهید قاسم سلیمانی افزود: یکی از دغدغه‌های این روزهای همکارانم برگزاری مراسم عزاداری حضرت فاطمه چه مراسم خانگی و چه غیر خانگی است و تقاضای من و همکارانم این است که برای احترام به روح آن بانوی بزرگوار هم که شده باید اصول را رعایت کنیم تا کسی دچار گرفتاری نشود.

وی ادامه داد: اولین تست انسانی واکسن کرونا هم در کشور دیروز انجام شد و در نشست مفصلی در این زمینه صحبت خواهیم کرد، در زمینه واردات واکسن خارجی همه‌ی زمان خود را گذاشتیم.

نمکی افزود: وقتی از تزریق واکسن در فاز انسانی مژده می‌دهیم به این معنی نیست که بخواهیم مردم‌مان را منتظر واکسن تولید داخلی نگه داریم، توجه کنید البته بنده و نزدیکانم زمانی واکسیناسیون را انجام می‌دهیم که تمام مردم ایران و گروه‌های هدف آن را تزریق کرده باشند و ما به نوبت واکسن ملی و تولید داخلی می‌رسیم، اما در صددیم که حتما از منابع و جاهایی که واکسن کرونا تست‌هایش را انجام داده و آماده تزریق بدون دغدغه دارد، تهیه کنیم  که مژده آن را هم به مردم خواهیم داد.

 

وزیر بهداشت ویروس کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر