کد خبر: 1017097 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: اولین فردی که داوطلب شد تا تزریق واکسن کرونا که با زحمت‌های فراوان به این مرحله رسید را انجام دهد دختر دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا «سعید نمکی» وزیر بهداشت در اولین روز تست انسانی واکسن کرونا ایرانی بیان کرد: امروز جزو امیدوارکننده‌ترین روزهای ما ملت ایران خواهد بود تلاش و پیگیری‌هایی که همکاران و دانشمندان کشور در موضوع کووید ۱۹ داشتند با گذر از مراحل، مطالعات و مدل‌هایی که پشت سر گذاشتند توانستیم اولین تزریق را به روی انسان انجام دهیم و توجه داشته باشیم اولین فردی که داوطلب شد تا تزریق واکسن کرونا که با زحمت‌های فراوان به این مرحله رسید را انجام دهد دختر دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام بوده است.

وی ادامه داد: با این کار یک پیام به ملت ایران می رسد آن هم این است که چیزی که قرار است به ملت ایران تزریق شود، خودمان باورش داریم و قبولش می‌کنیم و اگر قرار است ملت ایران واکسنی تزریق کند که امکان عارضه در آن وجود دارد ما و خانواده‌هایمان با جان و دل خریدار آن هستیم، خون هیچکدام از ما سرخ تر از خون ملت ایران نیست.

نمکی افزود: ما حدود ۱۰۰ سال است که در منطقه واکسن ساز هستیم و اگر فکر کنیم برای اولین بار است که واکسنی را در کشور تجربه می‌کنیم باید بگویم بسیار در اشتباه خواهیم بود، چون باید بگویم که از سال ۱۲۹۹ در کشور انیستو پاستور داشتیم.

وی ادامه داد: تمام کسانی که در این مکان حضور دارند دوران زندگیشان را با واکسن‌های ایرانی سپری کردند و ما اولین واکسن سازی آسیا بودیم و به خیلی از کشورهای دنیا و منطقه واکسن صادر می‌کردیم.

وزیر بهداشت گفت: البته مظلوم ماندن دو شرکت انیستو پاستور و انیستو رازی به توسعه واکسن سازی کشور ما لطمه‌هایی را وارد کرد که با کمک معاونت علمی و فناوری و همچنین بقیه ساختارهای وابسته این مزیت کشور بزرگمان را به دنیا عرضه خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برای اینکه از دنیا عقب نمانیم تمام راه‌ها را رفتیم، زحمتی که همکاران ما در انستیتو پاستور کشیدند روی مدل‌های حیوانی کارشان به سرانجام رسید و در حال تجربه‌ی تست انسانی هستیم.

نمکی افزود: باید بگویم انیستو پاستور به عنوان بزرگترین و باسابقه‌ترین واکسن ساز منطقه حضور دارد و روی پلتفرم‌های دیگری هم در حال کار کردن هستیم که به امید خدا نتیجه خواهد داد.

وی ادامه داد: من در این کار بزرگ باید از همکاران تشکر کنم که یک کار پر ریسک را شروع کردند، تیم علمی در حوزه فرمولاسیون برای مرحله تست حیوانی بعد از آن تست انسانی و صنعت تولید این واکسن را اقدام کردند.

در ادامه وزیر بهداشت از دکتر محرز عضو ستاد کرونا تشکر کرد و بیان کرد: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد فاز دوم بالینی و سوم انسانی باشیم تا به تولید برسیم.

واکسن کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر