کد خبر: 1016801 A

زالی اعلام کرد:

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران تراکم بالای جمعیت معتادان متجاهر را یکی از نقاط حساس شهر تهران بیان کرد و گفت: مهار کرونا و قطع زنجیره بیماری در تهران به دلیل تکدی گران، زباله گردان و کودکان کار، دشوار است.

به گزارش ایلنا، علیرضا زالی در نشست بررسی پیامدهای اجتماعی ناشی از همه گیری کووید با بیان اینکه کرونا دارای ابعاد سیاسی و اجتماعی است و استمرار آن امواج جدیدی از تغییرات اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی را رقم زده است، یکی از مهم‌ترین ابعاد پیچیده این ویروس  را ابعاد مختلف روان شناختی و اجتماعی کرونا ذکر کرد و افزود: هر کشوری در تناسب با اقلیم فرهنگی و اجتماعی رویکردهای مختلفی برای مقابله با این ویروس دارد.

وی با اشاره به تغییر دهک های اجتماعی و خطر  به چالش کشیده شدن عدالت اجتماعی و اقتصادی در برخی مشاغل را در پاندمی کرونا، اختلال در برخی مشاغل، کم اشتغالی، بیکاری، گسترش فقر و به طور کلی ایجاد ناهمگونی متوازن را از پدیده‌های ناشی از کرونا بیان کرد.

به گفته فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در فرآیندهای زیستی که یکی از مشکلات ناشی از اپیدمی کروناست باید الگوهای سبک زندگی سالم بیش از پیش مورد توجه باشد.

زالی این را هم گفت که گروه‌های فرودست اجتماعی، نقاط آسیب پذیر کرونا هستند و این گروهها قربانیان خطوط اول کرونا هستند.

مشاغل غیررسمی، سکونت های غیر رسمی، حاشیه نشینی، جمعیت شناور در شهرهای مختلف کشور، تفاوت های مهم برخورداری در استان‌ها و نحوه توزیع سرانه بهداشتی، درمانی و اقتصادی از دیگر موارد کمک کننده به بحران کرونا  بود که زالی به آن اشاره کرد.

وی با بیان اینکه چگالی بالای تهران این کلان شهر را با مشکلاتی در مهار کرونا مواجه کرده در این باره اضافه کرد: به طور مثال منطقه بهارستان و یا تهرانپارس تهران از متراکم ترین محلات کشور است. در عین حال  روزانه یک میلیون جمعیت سیال وارد کلان شهر تهران می شوند، بدیهی است که تعداد زیادی از این افراد از گستره بحث های بهداشتی و روانی به دور هستند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در ادامه با بیان اینکه شرایط متفاوت اقتصادی تهران نیز مهار کرونا را دشوارتر کرده اظهار کرد: وضعیت اقتصادی و اجتماعی در مناطق ۲۲ گانه تهران نامتوازن است.

وی به پدیده حاشیه نشینی اشاره کرد که شهر تهران را احاطه کرده است و در این باره اظهار کرد: شتاب شهرنشینی و صنعتی شدن فراتر از آهنگ و ریتم اجتماعی است این مهم باعث شده تهران با رشد نامتقارن در برخی حوزه ها روبه رو شود.

زالی با اشاره به این‌که سکونت گاه های غیررسمی در تهران به ۱۵ درصد رسیده تاکید کرد: تقریبا مشابه این پدیده اجتماعی در کالبد هیچ نقطه ای از کشور نیست.

وی در ادامه تراکم بالای جمعیت معتادان متجاهر را یکی دیگر از نقاط حساس شهر تهران ذکر کرد و ادامه داد:  مهار کرونا و قطع زنجیره بیماری در تهران به دلیل تکدی گران ، زباله گردان و کودکان کار، کار دشواری است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری شیوع گسترده ویروس کرونا در تهران را یادآور شد و گفت: تهران گرانیگاه اقتصاد کشور است به شکلی که ۲۵ درصد ازدرآمد ناخالص ملی و ۵۲ درصد از مالیات ها در تهران حاصل می شود این مهم می تواند تهران را با مشکلاتی روبه رو کند.

وی در خاتمه کاهش تاب آوری خانواده ها افزایش الگوی اضطرابی در پی قرنطینه های طولانی را  یکی دیگر از مشکلات کووید ۱۹ بیان و  اظهار امیدواری کرد که با تعامل بین سازمان ها و تمهیدات لازم مشکلات ناشی از کرونا کاهش یابد.

علیرضا زالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر