کد خبر: 1016769 A

معاون آموزش ابتدایی در تشریح بسته تحولی خوانا اظهار کرد: باید نسلی تربیت کنیم که مفاخر پرشمار ادبی و فرهنگی به جامعه تقدیم کند.

به گزارش ایلنا، رضوان حکیم زاده در برنامه صبح‌به‌خیر ایران در تشریح بسته تحولی خوانا اظهار کرد: در راستای تغییراتی که بر اساس سند تحول بنیادین قرار است اتفاق بیفتد، با توجه به اینکه دوره ابتدایی دوره‌ی سرنوشت‌سازی در زندگی انسان است؛ ما باید به سمت مهارت‌هایی که در حال و آینده‌ی زندگی کودکان ما تأثیرگذار است، برویم. ازاین‌رو طرح تحولی خوانا را در دستور کار خود قراردادیم که شامل تقویت مهارت‌های چهارگانه زبانی که شامل نوشتن، خواندن، صحبت کردن و گوش کردن است و تلفیق آن با سه مهارت پایه جرئت ورزی، مسئولیت‌پذیری و ادب که سرمایه زندگی انسان است، می‌باشد.

وی افزود: از سال گذشته تدوین برنامه‌ها و دستورالعمل‌ها برای اجرای این طرح تحولی، از مهرماه امسال برنامه‌ی آموزش مدرسان کشوری توسط اساتید برجسته کشوری و از ابتدای دی‌ماه اجرای آن در ۵ درصد از مدارس کشور آغازشده است.

معاون آموزش ابتدایی با تأکید بر اهمیت یادگیری این مهارت‌ها برای کودکان ابراز کرد: در اهمیت اجرای تقویت مهارت‌های زبانی خصوصاً در دوران کودکی همین بس که استاد شفیعی کدکنی پیامی را با همین موضوع صادر نمود که بسیار پیام فاخری است.

وی ادامه داد: در پیام استاد به این نکته مهم اشاره‌شده است که کشور ما، کشور مفاخر بزرگ انسانیت است که صاحب آثار ارزشمندی در عرصه ادب جهانی بوده‌اند. ما شاعران بزرگی مانند حافظ، مولوی، خیام، فردوسی و… داشتیم و جای افسوس دارد اگر نسل جدید ما به سمتی نرود که ما بتوانیم چنین مفاخری را که در انسانیت سرآمد هستند، مجدداً به دنیا عرضه کنیم و این میسر نمی‌شود مگر از رهگذر توشه گرفتن از ظرفیت زبان فارسی که به‌عنوان زبان مشترک ملت ایران است.

حکیم زاده در تشریح بسته تحولی خوانا گفت: هدف از ارائه بسته تحولی خوانا این است که ما مهارت نوشتن را جایگزین رونویسی و مهارت خواندن را جایگزین روخوانی کنیم. اینکه فرد بتواند با استفاده از کلمات و با دستور زبان صحیح خواسته خود را بنویسد، احساس خود یا نظر خود را بیان کند، بسیار بااهمیت است.

وی از مهارت گوش کردن به‌عنوان بسترساز مفاهمه و تعامل با دیگران یادکرد و گفت: مهارت صحبت کردن به انسان‌ها فرصت ابراز وجود می‌دهد و فرد با آموختن این مهارت‌ها در تلفیق با سه اصل اساسی ادب، جرئت ورزی و مسئولیت‌پذیری، می‌تواند به‌طور مؤثر در مسئولیت‌های اجتماعی ایفای نقش کند

 

ایران جامعه دی ماه معاون آموزش ابتدایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر