کد خبر: 1016199 A

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: پوشش هزینه‌ی دارو و خدمات دندانپزشکی برای مبتلایان به اختلالات روانی در بسته‌ی حمایتی افزایش پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «مهدی شادنوش» رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در نشست خبری روز یک شنبه، با موضوع مداخلات روانشناختی برای گروه های هدف در دوران کرونا بیان کرد: کسانی که در معرض کارهای پرخطر هستند از جوانب مختلف تحت تاثیر فرسودگی شغلی و سختی کاری خواهند بود که این موضوع می‌تواند بر سلامت روان آنها نیز تاثیرگذار باشد و به همین دلیل باید حمایت کافی از این افراد صورت گیرد تا هم خدمتی ارائه دهند و هم سلامت خودشان دچار نقصان نشود.

وی ادامه داد: با شیوع کرونا سختی کار برای کادر درمان نسبت به قبل افزایش پیدا کرد و ما در وزارت بهداشت بلافاصله وارد عمل شدیم و اقدام به ابلاغ دستورالعمل‌هایی برای حمایت از سلامت روانی این افراد کردیم و به جز این کار اتفاقاتی که در مراکز درمانی می‌افتاد را مورد رصد قرار دادیم و بازخورد ابلاغ دستورالعمل ذکر شده را گرفتیم.

شادنوش بیان کرد: تاکنون بیش از ۲۶۰۰ خانواده مورد تماس مددکاران ما قرار گرفتند و در صورتی که وجود بیماری در آنها احراز شد، آنها را برای حمایت‌های بیشتر به روانپزشک و روانشناس ارجاع دادیم و در این طرح بیش از ۷۶ هزار نفر خدمت گرفتند.

وی ادامه داد: در حوزه درمان بسته حمایتی از بیماران مزمن اختلالات روانی در کشور تدوین شد که در آبان ماه ابلاغ کردیم و این بسته اقدامات خوبی در حوزه سلامت روان شامل روان درمانی فردی و گروهی، کار درمانی، خانواده درمانی و غیره را شامل می‌شود و پوشش هزینه‌ی دارو و خدمات دندانپزشکی برای مبتلایان به اختلالات روانی در این بسته افزایش پیدا کرد.

شادنوش گفت: هر چند که تا پیش از آن بیمه ها دو سوم این خدمات را تحت پوشش قرار می دادند اما بیمار مجبور بود فرانشیز بالایی پرداخت کند که با ابلاغ این بسته سعی کردیم هزینه‌هایی که بیمار می‌دهد را تعدیل کنیم و خدامات دارویی و دندانپزشکی را به شکل مناسبت‌تری ارائه کنیم.

ویروس کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر