کد خبر: 1014672 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: این هفته اولین گروه برای تست بالینی واکسن کرونا انتخاب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت ضمن تشکر از مردم بابت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شب چله بیان کرد: امیدوارم که میزان رعایت پروتکل‌ها روز به روز بیشتر شود و ما پاداش این رعایت را ببینیم، امروز خوشبختانه آمار مرگ ما به کمترین تعداد در طول دو ماه گذشته رسیده و می‌تواند این موضوع یک نقطه دلگرم‌کننده برای من و همکارانم باشد.

وی ادامه داد: موضوع دیگر گزارشی است که دولت انگلیس با تاخیر از آن اطلاع‌رسانی کرد که مربوط به جهش ویروس کرونا است، این جهش به ویروس این توانایی را می‌دهد که علاوه بر چسبندگی بیشتر، قدرت سرایت بیشتر، همچنین نفوذ بیشتر به درون سلول و بیماری زایی بالاتری را از خود بیان کند.

نمکی افزود: به محض اینکه ما این خبر را شنیدیم مرزهای هوایی را به روی کشور انگلیس بستیم و از این طرف هم پروازی با آن کشور نداشتیم و افرادی که در پانزده روز گذشته به ایران آمده بودند، بلافاصله ردیابی کردیم و خوشبختانه تا امروز ما ردپایی از این ویروس در کشور پیدا نکردیم.

وی ادامه داد: اگر از عزیزی، دانشمندی، همکاری یا اصحاب رسانه خبری مبنی بر اینکه در گذشته این نوع ویروس در کشور وجود داشته، خدمت مردم عزیز اعلام می کنم که تا این لحظه ویروس شناس‌های ما چنین موضوعی را گزارش نکردند، البته پتاسیم‌ در ویروس را دیده بودیم و گزارش بیش از ۶۶ نوع ویروس کرونا در کشور دیده شده که هیچکدام از آنها در این نوع ویروس دیده نشده است.

نمکی بیان کرد: به دلیل پیوستگی که در کشورهای انگلیس و اروپا وجود دارد علاوه بر تست منفی فرد، در فرودگاه هم دوباره تست گرفته می‌شود و آن مراحلی که باید دنبال می‌شود.

وی گفت: نکته بعدی بحث واکسن است که خواهش می‌کنم در رابطه با تولید و خرید واکسن کرونا فقط این صحبت‌ها را از وزیر بشنوید به دو دلیل اول تخصص و بعد اطلاعات کافی که وجود دارد.

نمکی گفت: علیرغم همه فشارهایی که دنیا بر ما گذاشته ما از بهترین و مطمئن‌ترین منابع تولید واکسن دنیا، واکسن می‌خریم، البته این را مستحضر باشید که هیچ جای دنیا هنوز روی واکسن تولید شده قسم نمی‌خورند و بدون بررسی تزریق انجام نمی‌دهد.

وی بیان کرد: در آینده‌ای نزدیک این خبر خوب را برای شما خواهیم داشت که اول بر چه گروهی و به چه شکل تزریق‌ها انجام خواهد شد و در رابطه با ساخت داخل هم این هفته اولین گروه برای تست بالینی انتخاب می‌شوند.

واکسن کرونا ویروس انگلیسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر