کد خبر: 1001114 A

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) به مدیران بانک رفاه پیشنهاد داد در مورد تعیین‌تکلیف آزادسازی نیمی از مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ که بازپرداخت اصل و سود آن به همراه تضامین مربوطه قانونا بر عهده دولت است، از بانک مرکزی استعلام بگیرند.

به گزارش ایلنا، علی امام در گفت و گوی ویژه خبری رادیو تهران، با اشاره به این نکته که شرط اصلی برای افتتاح ۱۲ ایستگاه مترو تا پایان سال جاری، واریز به موقع و هرچه سریعتر مبلغ یک هزار میلیارد تومان سهم مترو از پول اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ از سوی بانک عامل است، در مورد اصرار بانک رفاه مبنی بر تادیه کل وثایق اوراق از سوی شهرداری تهران گفت: طبق قانون، بانک عامل می‌تواند با استناد به سهم ۵۰ درصدی دولت در باز پرداخت اصل و سود اوراق، بدون نیاز به وثایق شهرداری تهران، مبلغ ۷۵۰ میلیارد تومان از وجوه را در اسرع وقت آزاد کند. 

او ادامه داد: در این زمینه مسئولان بانک رفاه که اتفاقا همکاری خوبی با شهرداری تهران داشته‌اند، می‌توانند از مدیران اعتباری بانک مرکزی استعلام بگیرند تا بدون دغدغه و نگرانی از بابت رعایت قوانین بانکی، ۵۰ درصد پول اوراق مشارکت که تضامین آن بر عهده دولت است را آزاد کنند. 

مدیر عامل شرکت مترو تهران تصریح کرد: در واقع آنچه بانک مرکزی در مورد وثیقه‌گذاری اوراق مشارکت وضع کرده است، برای محکم‌کاری بوده اما سازمان بازرسی کل کشور به همین مورد هم ایراد گرفته که چرا بانک مرکزی شهرداری‌ها را ملزم به سپردن ۱۰۰ درصد وثیقه‌های اینچنینی کرده است. به تعبیر دیگر آن‌ها هم معتقدند وقتی در قانون انتشار اوراق مشارکت قید شده که دولت باید ضمانت پرداخت اصل و سود ۵۰ درصد وجوه را تامین کند، یعنی وثیقه‌گذاری آن هم بر عهده دولت است و نباید برای این مورد مجددا از شهرداری‌ها طلب وثیقه شود. 

براساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) امام افزود: در نهایت با یک نامه‌نگاری ساده و استعلام از بانک مرکزی، به نظر می‌رسد امکان آزادسازی ۷۵۰ میلیارد تومان پول اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ به راحتی و بدون نیاز به وثیقه‌گذاری شهرداری تهران برای ۵۰ درصد سهم دولت، میسر خواهد شد.

مترو اوراق مشارکت علی امام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر