کد خبر: 109118 A

دبیر همایش پیشگیری از کودک آزاری:

در بحثکودک آزاری فقط بحثسوء استفاده جنسی نیست بلکه بحثاخلاقی و حقوقی نیز مدنظر است / متأسفانه حتی در حاشیه شهر و مناطق محروم والدین خشونت را حق خود می‌دانند.

ایلنا: دبیر همایش پیشگیری از کودک آزاری گفت: متأسفانه هنوز در برخی مناطق شهری، حاشیه شهر‌ها و مناطق محروم، والدین خشونت را حق خود می‌دانند.

به گزارش ایلنا، " ملیحه کدیور " در نشست خبری اولین مراسم هفته جهانی کودک در مرکز طبی کودکان برگزار شد، گفت: در بحثکودک آزاری فقط بحثسوء استفاده جنسی نیست بلکه بحثاخلاقی و حقوقی نیز مدنظر است و ما می‌خواهیم با نگاه مشترکی که بین حوزه‌های مختلف حقوقی و پزشکی برگزار خواهیم کرد به چالش‌های روبرو در حفظ حقوق کودکان بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه با توجه به فرهنگ مردم، موارد کودک آزاری اگر هم باشد اغلب به بیمارستان ارجاع داده نمی‌شود، افزود: چرا که خانواده‌ها می‌ترسند انگشت‌نما شوند و متأسفانه حتی در حاشیه شهر و مناطق محروم والدین خشونت را حق خود می‌دانند که ما می‌خواهیم در این سمینار دو روزه با پیش‌نویس قطعنامه‌ای، نقش حمایتی و آموزشی را به جامعه القا کنیم و به افراد مختلف راه حمایت و راه درمان را آموزش دهیم.

وی افزود: برای اولین بار در ایران است که هفته جهانی کودک برگزار می‌شود چرا که تا قبل از این ۱۶ مهر روز جهانی کودک بود و به همت مرکز طبی کودکان از ۱۵ تا ۲۱ مهر هفته جهانی کودک در ایران نام گرفته و برگزار خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران شعار روز جهانی کودک را زنده باد کودکی، زنده باد زندگی عنوان کرد و افزود: روز دوشنبه که مصادف با ۱۵ مهر است روز کودک، خانواده و مدرسه نام دارد.

وی ایام هفته جهانی کودک را(۱۶ تا ۲۱مهر) بدین صورت عنوان کرد و افزود: کودک و بازی، کودک سلامت و ایمنی، کودک میراثفرهنگی و طبیعت، کودک و رسانه، کودک کتاب و فضای مجازی و کودک و نیایش عناوین هفته جهانی کودک هستند.

مسئول بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مرکز طبی کودکان افزود: ما بر حسب عناوین روزهای هفته جهانی کودک برنامه‌ریزی کرده‌ایم و ارتباطاتی با نهادهای مختلف از جمله محیط زیست، میراثفرهنگی، نهاد رهبری، آموزش و پرورش، یونیسف، انجمن‌های مختلف کودکان، NGO‌ها و مراکز دانشگاهی، بهزیستی و شهرداری داشته‌ایم تا بتوانیم این هفته را به خوبی برگزار کنیم.

کدیور ادامه داد: در روز پانزدهم مهر از ساعت ۸ تا ۹ صبح مراسم افتتاحیه را با حضور مقامات وزارت بهداشت‌، دانشگاه‌های علوم پزشکی، پرسنل پزشکی و حتی خود کودکان برگزار خواهیم کرد.

بیمارستان جامعه خانواده خشونت دانشگاه های علوم پزشکی رسانه شهرداری کودک آزاری والدین هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر