کد خبر: 995213 A

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خبر داد:

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی از برگزاری بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی، در بیست و هشتمین دوره هفته کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان خبر داد.

خدیجه معصومی در گفت وگو با ایلنا، بیان کرد: به مناسبت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب  طرح عضویت رایگان از طریق سامانه یکپارچه مدیریت کتابخانه های عمومی کشور «سامان» به آدرس  www.samanpl.ir  انجام می شود. این طرح باتوجه به شیوع ویروس کووید ۱۹، به صورت غیرحضوری خواهد بود و امیدواریم با اجرای این طرح  کتابخانه‌های عمومی رونق بیشتری پیدا کرده و میزان مطالعه بین  مردم استان ارتقا یابد.

وی همچنین از تمدید رایگان عضویت همه اعضای فعال کتابخانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عمومی استان به منظور تکریم اعضا و به دلیل تعطیلی‌های پیش آمده، خبر داد. 

معصومی با اشاره به آغاز هفته کتاب گفت: در این هفته بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی از جمله نشست کتاب‌خوان، جلسات رونمایی و نقد کتاب، مسابقات فرهنگی و کتابخوانی،  

جلسات مشاوره، کارگاه‌های آموزشی، نشست شعرخوانی،کارگاه‌های قصه‌گویی، نمایشگاه مجازی کتاب و ... در کتابخانه‌های عمومی استان و در بستر فضای مجازی برگزار می‌شود. 

معصومی افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های پیش آمده در امانت کتاب به اعضا، طرح «کتاب پیک» همزمان با هفته کتاب در چهار شهر ارومیه، بوکان، مهاباد و میاندوآب اجرا می‌شود و در این طرح با درخواست امانت کتاب طی تماس تلفنی، کتب درخواستی با پیک رایگان و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تحویل داده خواهد شد.

معصومی، از دیگر برنامه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی را ارتباط بیشتر با مدارس ذکر کرد و افزود: در راستای ترویج  فرهنگ مطالعه تفاهم‌نامه هایی با سایر ارگان‌ها نیز منعقد خواهد شد که از تفاهم نامه‌های همکاری منعقد شده   می‌توان به تفاهم نامه همکاری با دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در آذربایجان‌غربی، مؤسسه تولیت مقبره شمس تبریزی، بسیج عشایر استان و... اشاره کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی اظهار داشت:  در سطح استان ۷۱ باب کتابخانه عمومی زیرنظر نهاد کتابخانه‌های عمومی و ۲۴ باب کتابخانه از نوع مشارکتی و مستقل فعالین می کنند. که این کتابخانه‌ها با داشتن یک میلیون و ۵۱۳ هزار و ۵ نسخه کتاب به ۶۱ هزار و ۷۵۶ عضو خدمات فرهنگی متنوعی را ارائه می‌دهند.

وی افزود: در راستای غنی‌سازی منابع کتابخانه‌های عمومی استان و ترویج سنت حسنه وقف، پویش «وقف کتاب، خیر ماندگار» همزمان با دهه وقف آغاز و به دلیل استقبال مردم و نهادها تا ۳۰ آبان تمدید شده است و تاکنون بیش از ۱۲هزار جلد کتاب و 1 جلد نسخه نفیس  و خطی به کتابخانه‌های عمومی استان وقف شده است. 

معصومی خاطر نشان کرد: از دیگر طرح‌های در حال اجرا طرح «چهل برگ حماسه» در راستای گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است و تا کنون بیش از ۵۰ برنامه فرهنگی- ترویجی در قالب این طرح اجرا شده است.

آذربایجان غربی کتابخانه های عمومی هفته کتاب آذربایجان غربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر