کد خبر: 994710 A

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اعلام افزایش ۵۰ درصدی تولید کنجد از مزارع پلدشت ، گفت : امسال کشاورزان پلدشتی، ۶۶۰ تن دانه روغنی کنجد از سطح مزارع این شهرستان برداشت کردند

به گزارش ایلنا، علی عیدی گفت: امسال به دلیل استقبال زیاد کشاورزان از این محصول، ۶۹۵ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت کنجد رفته بود که نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است.

عیدی افزود: عملکرد تولید این محصول به طور میانگین ۱۲۰۰ کیلوگرم در هر هکتاراست و قیمت هر کیلو کنجد در حال حاضر در بازار مصرف در حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان است.

وی تصریح کرد: بیش از ۲۰۰ نفر از زارعین شهرستان در زمینه تولید این محصول مشغول فعالیت هستند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: همه ساله کشت دانه روغنی کنجد در نیمه اول اردیبهشت انجام می شود و برداشت این محصول نیز از اوایل مهرماه آغازمی شود و بعد از مرحله خرمن کوبی محصول ، به کارخانجات روغن کشی ارسال می شود.

عیدی تاکید کرد: این محصول علاوه بر درآمد زایی بالا و مقرون به صرفه بودن، به عنوان یک محصول کم آب بر می تواند در رعایت الگوی کشت جایگزین محصولات پر آب مخصوصا در شهرستانهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه شود .

وی همچنین با بیان اینکه سیاست وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت دانه های روغنی در جهت کاهش وابستگی به واردات روغن خوراکی است ، افزود: در این راستا در نظر داریم با برگزاری کلاس های ترویجی و آموزشی و افزایش آگاهی کشاورزان، کشت دانه های روغنی مخصوصا کنجد را در سطح استان توسعه دهیم.

وی عنوان کرد: بیشترین و باکیفیت ترین کشت این محصول در سطح آذربایجان غربی به پلدشت اختصاص دارد که محصول و عملکرد درخور توجهی را هم تولید می‌کند.

 

آذربایجان غربی پلدشت کشت کنجد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر