کد خبر: 989973 A

جلیلی خبر داد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تمام مطالبات گندم کاران استان که بیش از۷۴۰ میلیارد تومان بود، در نیمه اول مهرماه سال جاری به حساب آنها واریز شده است.

به گزارش ایلنا، رسول جلیلی با بیان اینکه میزان خرید گندم امسال در آذربایجان غربی ۲۱۹هزار و ۸۳ تن بود، اظهار داشت: علاوه بر این میزان گندم خریداری شده توسط مراکز دولتی، ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن به صورت بذری توسط ۷ شرکت بخش خصوصی، جهت تهیه و تامین بذور گواهی شده، پرورشی و مادری خریداری شده است و ۵ هزار و ۱۲۰ تن گندم نیز از طریق سامانه سیفا توسط بخش خصوصی خریداری شده است.

وی تصریح کرد: ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن گندم بذری خریداری شده توسط ۷ شرکت بخش خصوصی، پس از مراحل فرآوری، بوجاری، ضدعفونی و کیسه گیری به صورت یارانه‌ای جهت کشت پاییزه در سال زراعی جاری در بین گندمکاران استان در حال توزیع است و این روند ادامه دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت ۶۲ مرکز خرید دولتی در استان، اضافه کرد: امسال شهرستان‌های نقده، بوکان، پیرانشهر، مهاباد، میاندوآب و ارومیه بیشترین میزان خرید را داشتند.

جلیلی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم امسال از قرار هر کیلوگرم ۲۵۰۰ تومان بود، اضافه کرد: امسال پیش بینی خرید گندم در حدود ۵۱۴ هزار تن بود که کاهش تحقق بارندگی‌های پاییزه، وقوع سرمای دیررس بهاره در اواخر فروردین و عدم تداوم بارش‌ها در اردیبهشت ماه و توقف رشد به همراه باد‌های گرم محلی باعث کاهش عملکرد تولید و محدودیت در پنجه زنی مزارع شد.

وی همچنین پایین بودن قیمت خرید تضمینی با توجه به بالا بودن هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت، بالا بودن قیمت جو در بازار آزاد و عدم رغبت کشاورزان برای تحویل به مراکز دولتی را نیز از عمده دلایل کاهش میزان تولید و پیش بینی خرید گندم در استان بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال ۸۹ هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی به کشت گندم آبی و ۲۹۰ هزار هکتار از اراضی به کشت گندم دیم اختصاص یافته بود که در مجموع ۳۸۰ هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت گندم رفته بود.

آذربایجان غربی کشاورزی مطالبات گندم کاران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر