کد خبر: 984808 A

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی خبر داد:

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی گفت: راه اندازی گلخانه هوشمند 20 هزار مترمربعی جهاد دانشگاهی در ارومیه می‌تواند به عنوان یک مدل علمی- عملی در حوزه کشاورزی تحول در اقتصاد کشاورزی کشور و الگوی بومی توسعه را در کشور و منطقه ترسیم کند.

به گزارش ایلنا، امین رستم‌زاده در جریان بازدید معاونان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان از دستاوردهای پژوهشی این نهاد اظهار داشت: راه اندازی گلخانه هوشمند 20 هزار مترمربعی جهاد دانشگاهی در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری می‌تواند تحقق آموزه‌های اقتصاد مقاومتی را به وضوح عملیاتی کنند.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی ادامه داد: ایجاد کسب و کارهای دانش بنیان بین رشته‌ای کشاورزی مبتنی بر پژوهش‌های نوین تخصصی،  مطالعه و تحقیق در خصوص انتقال تکنولوژی‌های نوین گلخانه‌ای مدرن دنیا برای ایجاد پایلوت در سطح خاورمیانه و کشور و پرداخت کیفی برای طراحی زنجیره ارزش برای بهره‌برداری از موضوع مهم اگروتوریسم و ایجاد گلخانه‌های هوشمند خلاق مبتنی بر اینترنت اشیاء را از مزایای اجرای این طرح بدیع فاخر عنوان کرد.

رستم‌زاده با اشاره به اینکه خروجی چنین گلخانه‌هایی،  خودکارسازی کشت محصولات استراتژیک را در مدرن ترین حالت رقم می‌زند خاطرنشان کرد: حمایت از پیاده سازی این طرح علمی و کاربردی می‌تواند تحولی در حوزه کشاورزی برای کل کشور و استان‌های منطقه ایجادکند.

این مقام مسئول با اشاره به نقش هوش مصنوعی در مدل مدیریتی در حوزه کشاورزی و گلخانه‌های مدرن اشاره کرد و یادآور شد: بررسی سنجش پارامترهای مختلف عارضی جغرافیایی تا بستر رویش و کود آب و هوا و نور لازم  برای تولید یک محصول ارگانیک ارزشمند بسیار مهم و اثرگذار بوده و  به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌هایی از نسل‌های مهم حقوق بشری و شهروندی چشم اندازی است که دنیا به سوی آن در راستای تامین مولفه‌های اثرگذار سلامت موثر غذایی بشر گام بر می‌دارد.

وی اضافه کرد:  این تکنولوژی با ایجاد چنین طرح‌های نوین و مدرن که در طرح پیشنهادی جهاد دانشگاهی استان لحاظ شده می‌تواند بستر تحقق انقلابی در حوزه کشاورزی را برای کشور و حتی کشورهای پیشرفته همسایه به عنوان مدل و پایلوت کاری رقم بزند.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی ادامه داد: نیاز است تا مسئولان متولی امر برای چنین طرح هایی با چنین عقبه‌ای با حمایت عملیاتی‌تر و جدی‌تر وارد گود شده و بستر کیفی توسعه را برای رسیدن به شاخص‌های توسعه استان و حتی کشور رقم بزنند.

آذربایجان غربی هوشمند گلخانه جهاد دانشگاهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر