کد خبر: 982589 A

نماینده مردم ارومیه در مجلس:

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی سخنان اخیر وزیر ارشاد را غیر کارشناسانه خواند و گفت: مخالفت با زبان‌های محلی مخالفت با قانون اساسی است قطعاً به وزیر ارشاد تذکر خواهیم داد.

سید سلمان ذاکر در گفت و گو با ایلنا در واکنش به مصوبه شورای پاسداشت زبان فارسی مبنی بر عدم اعطای مجوز فعالیت و اصنافی که اسامی غیر فارسی دارند گفت: اگر سخنان وزیر ارشاد خطاب به زبان‌های غیرفارسی داخل کشور باشد محکوم است و قطعاً در این خصوص تذکرات لازم را به وزیر ارشاد خواهیم داد.

وی افزود: مصوبه شورای پاسداشت زبان فارسی مبنی بر عدم اعطای مجوز فعالیت به واحدهای صنفی که اسامی فارسی ندارند مخالف قانون اساسی است و باید لغو شود.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی تصریح کرد: اصل ۱۵ قانون اساسی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی حق تدریس ادبیات آنها در مدارس در کنار زبان فارسی را آزاد اعلام کرده است.

ذاکر خاطر نشان کرد: بنابر بر اصول ۱۵و۱۶ قانون اساسی کشور، مخالفت با استفاده از واژگان ترکی, عربی و سایر زبان‌های قومی و محلی در کنار زبان فارسی برای نامگذاری واحدهای صنفی مخالفت با اصول قانون اساسی است و لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اقدامات اختلاف انگیز اجتناب کند.

 

فارسی وزیر ارشاد ذاکر زبانهای محلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر