کد خبر: 974596 A

با حضور مجازی اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی؛

همایش بین المللی شمس و مولانا با حضور اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی به صورت مجازی در خوی آغاز شد.

عباسی در گفت وگو با ایلنا درباره این همایش بیان کرد: در این رویداد بین المللی ۱۵ نفر از اساتید دانشگاهی و شمس‌ پژوهان و مولوی ‌شناسان برجسته داخلی و خارجی از کشور ایران، ترکیه، بنگلادش و فرانسه در حوزه شمس‌پژوهی سخنرانی خواهند کرد .

وی افزود: بررسی دیدگاه‌های شمس‌تبریزی، ضرورت جهانی‌شدن شمس، خودشکوفایی انسان از نظرگاه شمس، شمس تبریزی از نگاه شاعران دوره عثمانی، شمس تبریزی از منظر نویسندگان و تاثیر عرفانی وی در بنگلادش، درنگی در شادی شمس، طبقه بندی و تحلیل معرفت‌ شناختی هنجارگریزی شمس، شمس و مولانا به روایت استاد موحد، مقایسه طریق عرفانی شمس و ابن‌عربی و شمس تبریزی در تذکره‌های ادب پارسی از مهمترین موضوع سخنرانی‌های این همایش است که اساتیدی چون دکتر لیلی انور از فرانسه، دکتر تورقای شافاق و نعمت یلدیریم از ترکیه، دکتر محمد ابوالهاشم از بنگلادش، دکتر سیدمحمود یوسف‌ثانی، دکتر شهرام پازوکی، دکتر احمد پاکتچی، دکتر مرتضی شجاری، دکتر محمدباقر محسنی، دکتر شهریار حسن‌زاده، دکتر مهدی محبتی، دکتر قاسم کاکایی، دکتر شهین اعوانی، دکتر فاطمه مدرسی و دکتر مستکین از کشورمان سخنرانان این همایش بین المللی هستند.

فرماندار خوی تصریح کرد: همه ساله این مراسم با حضور اندیشمندان کشوری و میهمانانی از خارج از کشور به صورت حضوری در مقبره شمس تبریزی واقع در خوی برگزار می شد که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا این مراسم به صورت مجازی برگزار می شود.

به گزارش ایلنا، بر اساس فراخوان اعلام شده ۵۶ مقاله و متن سخنرانی به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که به دلیل برگزاری نشدن این رویداد تعداد ۳۵ مقاله پذیرفته شده در کتاب مجموعه مقالات چاپ و در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نمایه خواهد شد.

این همایش با کد۷۶۷۲۶ـ ۹۹۲۰۰ در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ثبت و تایید شده است.

سومین جشنواره ملی شمس و مولانا نیز در ۲ بخش موسیقی اصیل ایرانی و قصه گویی قرار بود در مرداد ماه برگزار شود که به دلیل شیوع بیماری کرونا زمان برگزاری جشنواره به تعویق افتاده است.

در بخش موسیقی این جشنواره ۲۶۳ا ثر از ۲۴ استان کشور به دبیرخانه اجرایی این جشنواره ارسال شده بود که ۸۶ اثر به مرحله داوری راه یافته است که از میان این تعداد ۱۲ اثر به مرحله اجرای صحنه‌ای با انتخاب داوران جشنواره (استاد داوود آزاد، استاد محمدرضا چراغعلی و استاد پویا سرایی) راه خواهند یافت و در صورت بر طرف شدن بیماری کرونا در آرامگاه شمس تبریزی در شهرستان خوی ـ دارالقرار شمس تبریزی ـ همچون سنوات گذشته به رقابت خواهند پرداخت.

همه ساله به مناسبت روز بزرگداشت شمس جشنواره ملی موسیقی و دیگر رشته های هنری و همایش بین المللی شمس و مولانا برگزار می‌شود که امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا این دو رویداد ملی و بین المللی در بستر فضای مجازی برگزار می شود .

این همایش بین المللی توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر خوی (موسسه تولیت شمس تبریزی) با همکاری کمسیون ملی یونسکو ـ ایران، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و انجمن عرفان اسلامی ایران در بستر فضای مجازی و به صورت آنلاین از هفتم تا دهم مهر ماه برگزار خواهد شد.

خوی آذربایجان غربی همایش شمس و مولانا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر