کد خبر: 973475 A

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی مطرح کرد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: با توجه به محدودیت های اعتباری دولت در صورت سازگاری با قانون و با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی مجموعه فرهنگی، تاریخی شمس تبریزی با مشارکت شهرداری و همکاری میراث فرهنگی استان تکمیل خواهد شد.

به گزارش ایلنا، جلیل جباری با اشاره به اینکه کلنگ ساخت مجموعه نیمه تمام فرهنگی، تاریخی و گردشگری شمس تبریزی 3 سال قبل در سفر رئیس جمهور به شهرستان خوی به زمین زده شد، گفت: بعد از گذشت ۳ سال از کلنگ زنی این مجموعه به علت عدم اختصاص اعتبار با بیش از 20 درصد پییشرفت فیزیکی نیمه تمام مانده است.

وی وجود بارگاه شمس تبریزی در خوی را یک ظرفیت بسیار بزرگ فرهنگی در جهت رشد و توسعه فرهنگی و صنعت گردشگری استان دانست و افزود: مقرر شده با توجه به محدودیت های اعتباری دولت در صورت سازگاری با قانون و با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی مجموعه فرهنگی – تاریخی شمس تبریزی با مشارکت شهرداری و همکاری میراث فرهنگی استان تکمیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی تصریح کرد: به زودی تصمیم نهایی برای اجرای این طرح با مشارکت شهرداری در نشست با سازمان مدیریت و برنامه ریزی قطعی می شود.

جباری یادآور شد: مجموعه فرهنگی و تاریخی شمس تبریزی در مساحت یک هزار و 700 متر مربع آغاز شده و تاکنون 3 میلیارد تومان اعتبار برای این طرح بزرگ هزینه شده که بسیار اندک بوده است.

وی اعتبار مصوب این طرح را در سفر ریاست جمهوری 20 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به قیمت مصالح قطعاً با این اعتبار مصوب نمی توان طرح را تکمیل کرد.

این مقام مسوول در پاسخ به شائبه تغییر نقشه ساخت این طرح برای تعدیل هزینه ها، اظهار داشت: نقشه معماری و طرح ساخت به هیچ وجه تغییر نکرده و همان طرح و نقشه معماری معمار بزرگ ایرانی و جهانی است و تنها مشکل این طرح نبود اعتبار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: در صورت مطابقت با قانون اداره کل میراث فرهنگی آماده استفاده از ظرفیت شهرداری خوی برای تکمیل این طرح ملی است.

به گزارش ایلنا، برای بزرگداشت شمس تبریزی عارف نامی ایران زمین 7 مهر در تقویم کشورمان بنام شمس نامگذاری شده است و سالانه همزمان با این روز همایش بین المللی شمس و مولانا در خوی برگزار می شود.

خوی آذربایجان غربی میراث فر هنگی و گردشگری شمس تبریزی همایش بین المللی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر