کد خبر: 973326 A

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی از وجود ۴۳٠٠ تعاونی راکد در استان خبرداد.

به گزارش ایلنا،محمدرضا آمیان با بیان اینکه  در آذربایجان غربی بیش از ۶۶٠٠ تعاونی وجود دارد افزود: از این تعداد ۱۸۰۰ تعاونی فعال، ۴۳٠٠ تعاونی غیر فعال یا راکد و ۵۱۰ واحد به صورت مختلف فعالیت دارند اما مورد قبول اداره کار نیستند.

وی ادامه داد: این تعداد تعاونی فعال در ۱۵ رشته با بیش از ۱۲۰ گرایش به ارائه ۵۵ نوع خدمات از جمله در حوزه کشاورزی، معدنی، فرش دستباف، حمل و نقل، خدمات،تولیدی،توزیعی و غیره مشغول هستند. 

آمیان با بیان اینکه بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در تعاونی‌های استان انجام شده است، تصریح کرد:  دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر عضو تعاونی‌های استان هستند و ۳۰ هزار نفر در این تعاونی‌ها شاغل هستند. 

وی با بیان اینکه پنج درصد از تعاونی‌های فعال کشور در آذربایجان غربی هستند تصریح کرد: تعاونی‌های پیشتاز در شهرستان های ارومیه، میاندوآب، مهاباد،نقده،شاهین دژ،خوی ومهاباد هستند که امسال در جشنواره تعاونی های برتر ۱۰ تعاونی برتر از استان معرفی و تجلیل شدند. 

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به علت غیرفعال بودن برخی تعاونی‌های استان تصریح کرد: وجود برخی مشکلات مدیریتی، کاهش تسهیلات کم بهره دولتی باعث کاهش فعالیت و راکد ماندن برخی تعاونی ها شده است که نیازمند حمایت هستند.

وی ادامه داد: در ابتدای تشکیل تعاونی ها تسهیلات ارزان قیمت و کم بهره و خدمات دولتی از سوی دولت ارائه می شد که امروزه با کاهش این خدمات برخی تعاونی‌ها از جمله تعاونی های مسکن و مصرف نیز فعالیت شان کاهش یافته است. 

آمیان تصریح کرد:  با توجه به شروع کرونا مجوز تشکیل مجامع برای رفع مشکلات تعاونی‌های استان وجود ندارد که به محض دریافت مجوز، تا پایان سال بیش از ۱۰ درصد از تعاونی‌های راکد استان به چرخه فعالیت بازگردانده می شوند.

وی با اشاره به فعالیت تعاونی مسکن مهر در استان خاطر نشان کرد: ۲۶۱ پروژه مسکن مهر به آذربایجان غربی واگذار شده بود که از این تعداد ۱۹۴ پروژه،در قالب ۱۷هزار و ۵٠۳ واحد تحویل داده شده است،مابقی در دست تحویل است، همچنین ۲۷۵ واحد دارای مشکلات حقوقی و معارضی نیز وجود دارد که به شورای تامین استان برای رفع مشکل ارجاع داده شده است. 

 

اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تعاونی فعال راکد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر